Warto natomiast ustawić dysk chmurowy jako drugą lokalizację dla kopii zapasowej.
Istnieje wiele rozwiązań chmurowych i sieciowych. Każde z nich oferuje sterowniki, pozwalające traktować lokalizację zdalną tak, jak folder lokalny na dysku. Wykorzystaj te rozwiązania i odpowiednio skonfiguruj swoją usługę. W programie podajesz gotowy folder, który będzie synchronizowany w tle z usługą chmury lub sieci.
Uruchom ustawienia aplikacji. Na zakładce Kopie zapasowe znajdziesz potrzebne ustawienia.
Załóżmy, że korzystasz z usługi OneDrive, dostępnej standardowo w Windows. Ustawienia będą wyglądać na przykład tak:
Pamiętaj, że kopia zapasowa standardowo nie jest szyfrowana. Umieszczając ją w usłudze chmurowej udostępniasz wszystkie swoje dane operatorowi tej usługi. Zdecyduj, czy ufasz operatorowi.
Pamiętaj też, że Twoje dane mogą zostać usunięte z różnych przyczyn, w szczególności z powodu nieopłacenia usługi na kolejny okres. Usługa chmurowanie nie może być jedynym miejscem przechowywania Twoich danych.
Rekomendujemy okresowe nagrywanie płyty DVD lub nawet CD-ROM. Nie jest to technologia szczególnie nowoczesna, pozwala natomiast na bezpieczne przechowywanie danych. Po zamnkięciu płyty dane nie będą mogły zostać zmienione albo przypadkowo usunięte. Nagraną płytę należy przechowywać w zamknięciu, w innej lokalizacji, niż Twój komputer.