Baza WiedzyFakturowanie E-FAKTURY → E-faktury zakupowe i kosztowe

E-faktury zakupowe i kosztowe

Jak wystawiać e-faktury sprzedażowe? Co trzeba wiedzieć o e-fakturze?

Rok 2022 to prawdopodobnie ostatni rok, w którym otrzymają Państwo od kontrahenta tradycyjną fakturę VAT. W roku 2023 przy zakupie towaru nie otrzymają Państwo ani papierowej faktury, ani nawet faktury w PDF.

Być może kontrahenci dołączać będą wizualizację e-faktury w formacie PDF albo w formie wydruku, ale to nie będzie prawidłowa e-faktura nadająca się do księgowania. Być może otrzymają Państwo łącze do e-faktury w KSEF, ale to także nie będzie prawidłowa e-faktura.

E-faktury wystawione dla Państwa przez innych kontrahentów będą widoczne w KSEF i zostaną pobrane przez program automatycznie.

E-faktury pobierane od Państwa dostawców będą mogły być obsługiwane wyłącznie automatycznie. Takiej faktury nie będzie można wprowadzić ręcznie. Wraz z wystawianiem pojawi się automatyczne pobieranie e-faktury z KSEF w module Zakupy oraz w nowym module Koszty.

Należy upoważnić swojego księgowego do pobierania dotyczących Państwa e-faktur w jego oprogramowaniu. Księgowe korzystające z Druczka® również będą mogły pobierać dane swoich klientów. Prawidłowe zaksięgowanie e-faktury możliwe będzie wyłącznie po pobraniu e-faktury z KSEF.

Na razie e-faktura może być wystawiona tylko za zgodą nabywcy. Proszę nie zgadzać się na otrzymywanie e-faktury od Państwa dostawców do czasu, aż będą Państwo na to gotowi.

Zobacz także

Co trzeba wiedzieć o e-fakturze Czym różnią się e-faktury od tradycyjnych faktur? Co trzeba wiedzieć o e-fakturze?
E-faktury sprzedażowe Jak wystawiać e-faktury sprzedażowe? Co trzeba wiedzieć o e-fakturze?