Studio JZK - Blog
  BLOG    POMOC    POBIERZ!    KONTAKT     
  DRUCZEK®    WARSZTAT    INNE PROGRAMY     

 

Blog

niedziela, 26 czerwca 2016

Drobna korekta cennika. Dla uczczenia 1/8 finałów naszej drużyny, obniżono ceny licencji przeciętnie o 1/8. Jednocześnie upraszczamy sposób wyliczania ceny licencji wielostanowiskowych, wznowień itd - teraz to po prostu odpowiedni mnożnik podstawowej ceny.

Nowe możliwości zakupu licencji na usługi dodatkowe. Można teraz nabyć licencję na Abonament Serwisowy, Kopię Elektroniczną, JZK Online lub Księgowalnię zarówno jako dodatek do licencji podstawowej (wtedy ma abstrakcyjny okres ważności), albo jako samodzielną licencję roczną (wtedy działa na konkretny rok kalendarzowy).

Jeśli jeszcze nie zalogowali się Państwo w programie do JZK24, proszę to zrobić jak najszybciej! Wprowadzenie danych logowania gwarantuje automatyczne pobieranie odświeżonej licencji oraz dostęp do usług dodatkowych, typu Chmura JZK. Jeśli dane logowania nie zostały wprowadzone, na ekranie programu prezentowana jest odpowiednia plansza przypominająca.

Zostały 4 dni do JPK. Przypominamy, że w pierwszym etapie JZK nie będzie brało udziału we wdrażaniu JPK. Nie oferujemy oprogramowania dla wielkich firm lub instytucji, zatem JPK nie dotyczy na razie naszych klientów. Warto jednak pamiętać, że co się odwlecze, to i tak nas dopadnie, według planów od stycznia 2017. Coś nam jednak mówi, że w miarę docierania tej informacji do ogółu drobnych przedsiębiorców, narastać będzie sprzeciw wobec tego pomysłu. Prosimy poczytać więcej o JPK


poniedziałek, 20 czerwca 2016

Nadchodzi nowy Rolnik. W ramach tego wszystkie funkcje rolnicze zostaną przeniesione do tej aplikacji. Odpowiedni komunikat informuje osoby korzystające z dotychczasowych rozwiązań, co należy zrobić.

Wycofujemy z podstawowej oferty kilka sporadycznie używanych modułów. Dotyczy to zbiorówki do przelewów oraz seryjnych przelewów papierowych. Niestety lub stety, z tych funkcji już prawie nikt nie korzysta, obciążają one natomiast podstawową aplikację.

Jeśli będzie zainteresowanie, przygotujemy aplikację zastępczą lub po prostu udostępnimy starszą wersję programu. Rozważamy nawet powrót marki Przelewy, w końcu do dziś posiadamy domenę przelewy.pl.

Wycofujemy z oferty także ultraniszowe moduły Wyroby węglowe oraz Opakowania niebezpieczne. Wprowadzenie tych modułów było jak się okazuje zbędne, zabierając cenny czas i obciążając aplikację.

Planujemy się natomast skupić na podstawowych funkcjonalnościach, z których korzystają tysiące użytkowników każdego dnia, w tym usługach i serwisach on-line.

Powoli wraca do oferty nasz legendarny Fakturzysta®. Tym razem skupimy się na tym, co najważniejsze, czyli na fakturowaniu, w tym seryjnym, masowym, elektronicznym etc. W związku z tym moduł Abonament zostanie zastąpiony nowymi funkcjonalnościami, dostępnymi tylko w dedykowanym Fakturzyście. Osoby korzystające z modułu Abonament w innych aplikacjach zobaczą komunikat zapraszający do zgłoszenia się po bezpłatną licencję uzupełniającą na Fakturzystę. Dzięki temu Druczek będzie mógł być inaczej pozycjonowany, a funkcje fakturowania seryjnego będą mogły być rozwinięte w innym produkcie.

Czeka nas nieco zamieszania, ale spokojny okres wakacyjny to najlepszy moment na takie zmiany. W szczyt jesienno-zimowy chcemy wejść już z uporządkowaną ofertą i jasnym podziałem funkcjonalności.

Zgodnie z zapowiedziami, czeka nas jeszcze niedługo rewolucja związana z JPK i przejście na pełnoroczne licencje dotyczące księgowani. Licencja na usługę i funkcjonalność rozliczeń księgowych będzie zawsze pełnoroczna i obowiązywać aż do rozliczenia rocznego za dany okres.


niedziela, 19 czerwca 2016

Upraszczamy system licencjonowania. Najważniejsze zmiany to uproszczenie licencji. Opcje dodatkowe, typu Kopia Elektroniczna JZK, licencjonowane i wyceniane będą osobno, podobnie jak umowy serwisowe (Abonament Serwisowy).

Skorygowano i uproszczono cennik licencji. Nie będzie pobierana dopłata za opcję pracy w sieci, nie będzie również wymagana specjalna opcja w licencji. Po prostu każda licencja wielostanowiskowa automatycznie będzie sieciowa, automatycznie współdziałać będzie także w opcją Chmura JZK.

Jak zwykle osoby, które posiadały licencję starego formatu, otrzymają w najbliższych dniach automatyczny i bezpłatny upgrade do nowego formatu. Osoby posiadające dotychczasowe licencje z opcją EJ otrzymają osobną licencję Kopia Elektroniczna JZK.


wtorek, 14 czerwca 2016

Zgłaszają się do nas osoby, które padły ofiarą nowego wirusa szyfrującego dyski.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Trzeba pamiętać o codziennym wykonywaniu kopii zapasowych i zapisywaniu ich w innej fizycznej lokalizacji.

Doskonałym pomysłem jest na to nasza nowa usługa Chmura JZK. To bezpieczne miejsce do przechowywania danych, zabezpieczonych prywatnym hasłem użytkownika.

W związku z sytuacją związaną z wirusami szyfrującymi, usługa Chmura JZK jest teraz dostępna bezpłatnie dla naszych klientów.

Szczegóły usługi


poniedziałek, 13 czerwca 2016

Działa już pobieranie danych z serwerów GUS - w oparciu o KRS, CEiDG i inne rejestry. Usługa jest dostępna dla każdego licencjonowanego użytkownika naszych aplikacji.

Zamiast wprowadzania pełnych danych kontrahenta, wystarczy wprowadzić sam numer NIP, a reszta danych zostanie pobrana z publicznego rejestru.

Funkcja dostępna jest w każdym miejscu programu, gdzie dostępne jest standardowe okienko dodawania danych kontrahenta.


niedziela, 12 czerwca 2016

Nowy serwer pobierania danych z GUS. Na dziś jeszcze w środowisku testowym, ale dostępne jest już pobieranie i importowanie najważniejszych danych przedsiębiorców z CEiDG, REGON i KRS. Spodziewamy się docelowego rozwiązania w najbliższych dniach.

Czas nieco zwolnić. W związku z chorobą głównego programisty w najbliższym czasie przewidujemy aktualizacje rzadsze, niż dotąd.


niedziela, 5 czerwca 2016

Porządki w dziale Zamówienia. Wracamy do pierwotnego układu, w którym Zamówienia, Pro-formy, Oferty i Zaliczki funkcjonowały jako odrębne moduły. Daje to większą przejrzystość, pozwala wprowadzić dodatkowe możliwości i porządkuje układ aplikacji.


środa, 1 czerwca 2016

Do 31 lipca trwa okres testowy usługi WarsztatOnline. Zachęcamy do wypróbowania tej nowej funkcjonalności, jest teraz dostępna dla wszystkich bez konieczności nabywania dodatkowej licencji. Będziemy wdzięczni za uwagi i sugestie.


poniedziałek, 30 maja 2016

W programie Warsztat udostępniono nową usługę WarsztatOnline. Wystarczy mieć aktywną licencję JZK Online, aby eksportować statusy zleceń do serwisu on-line. Potem wystarczy tylko podać indywidualny link klientowi, aby ten mógł w każdej chwili sprawdzić aktualny status zlecenia. Taki link można wysłać mailem lub przez SMS.

O ile posiadasz ważną licencję na program Warsztat, teraz pierwszą licencję na dodatek JZK Online możesz otrzymać zupełnie bezpłatnie, wystarczy kontakt z naszym BOK.


niedziela, 29 maja 2016

Nowości na stronie startowej. Strona startowa programów została wzbogacona o nowe elementy, powiązane z nowymi dostepnymi usługami. Warto sprawdzić szczegóły.

Uporządkowaliśmy informacje na stronach programów. Teraz zawartość poszczególnych wersji licencji prezentowana jest w formie przejrzystej tabelki, co pozwala dokonać szybkiego porównania i wyjaśnia ewentualne wątpliwości.

Dobra zmiana nadchodzi i warto się przygotować. Podobnie jak konkurencja, my także zaczynamy straszyć nadchodzącym JPK :) Odpowiednia informacja prezentowana jest już w modułach Książka i VAT, które w 2017 zostaną połączone.

Całkiem możliwe, że w związku z JPK, w 2017 roku nie będziemy obsługiwać ani ryczałtu ewidencjonowanego, ani KPiR w wersji bez VAT. Jeśli taka funkcjonalność zostanie, to tylko w szczątkowej formie poza głównym Druczkiem, być może jako nowa edycja Niezbędnika (w końcu mamy ciągle opłacone domeny, znaki towarowe etc).

Osoby na ryczałcie oraz bez VAT to często klienci, którzy nie są gotowi płacić za programy tyle, ile wynosi cennikowa oferta, zatem albo przygotujemy tańsze rozwiązanie, albo będziemy rezygnować z obsługi tej niszy.

Musimy się skoncentrować na obsłudze klientów, których jest większość i którzy płacą pełną cenę, to chyba fair. W najbliższym czasie każdy użytkownik programu zostanie poproszony o wypełnienie ankiety na temat funkcji, których używa i których potrzebuje.

Niszowe moduły Opakowania i Wyroby węglowe zostały przeniesione do wersji Ultimate, a docelowo rozważamy ich usunięcie z oferty. Jeśli znajdą się osoby, które obecnie korzystają z tych modułów w niższych wersjach, otrzymają oczywiście bezpłatny upgrade do wersji Ultimate.


sobota, 28 maja 2016

Korekty w licencjonowaniu. Usunięto z oferty opcję ERP. W przypadku licencji PRO wprowadzono ściślejszą weryfikację umownego limitu 5 tożsamości/kas/magazynów/użytkowników - w ofercie ten limit prezentowany jest już od roku.

W przypadku obecnych i przyszłych usług dodatkowych (Chmura JZK, Kopia Elektroniczna EJ, Abonament Serwisowy, JZK Online, Księgowalnia JPK i innych) wydawane będą od lipca odrębne licencje, co pozwoli na przykład na zakup ich w dowolnym momencie. Niektóre z tych usług będą ze swojej natury dostępne tylko dla całego roku kalendarzowego, niezależnie od ważności licencji na sam program. Programy zostały na to już przygotowane.


środa, 25 maja 2016

Zmieniono formułę przechowywania licencji. Teraz licencja zapisywana będzie tylko i wyłącznie w Rejestrze Windows.

Oddzielono informacje o programie od informacji o licencji, teraz w oknie O PROGRAMIE prezentowane są tylko informacje o wersji i pomocy technicznej, natomiast informacje o licencji prezentowane są w oknie MOJE LICENCJE. W oknie MOJE LICENCJE dostępne są też dodatkowe funkcje zarządzania licencjami, przygotowane do wprowadzenia nowych funkcjonalności.

Przygotowujemy nowe możliwości i usługi dodatkowe. W najbliższej aktualizacji udostępnione zostanie już usługa Chmura JZK, zachęcamy do testowania. W przygotowaniu usługa JZK Online oraz Księgowalnia JPK.


wtorek, 24 maja 2016

Przestało działać pobieranie danych z serwisu REGON. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu, prosimy o kilka dni cierpliwości.

Przypominamy, że w ramach dobrej zmiany wchodzi JPK. Czy ten obowiązek dotyczy Twojej firmy? Niestety, raczej tak.

Będzie się działo, zobacz mapę drogową. Wiele się jeszcze może zmienić, ale prezentujemy na razie już to, co wiemy.


piątek, 20 maja 2016

Po okresie małej przerwy wracamy do intensywnej pracy. Niedługo ukaże się spora aktualizacja, udostępniająca między innymi nową usługę prywatnej Chmury JZK. Usługa jest bezpłatna dla osób posiadających obecną usługę Kopia Elektroniczna EJ.

Przywrócony zostanie poprzedni układ instalacji programu, czyli podstawowy plik jzk.exe plus małe pliki uruchamiające.

Ostrzegamy w tym tygodniu przed Kasperskym, niektórym z naszych klientów usunął pliki, skróty i dane. Już wcześniej występowały problemy z tym programem. Prosimy zachować daleko idącą rezerwę w bezkrytycznym ufaniu programom wirusowym, ostrzegamy przed tym od lat.

Przypominamy, że według najnowszych teorii, od 1 stycznia 2017 roku absolutnie wszyscy podatnicy będą zobowiązani generować co miesiąc pełne pliki JPK. Oznacza to, że traci sens dotychczasowy układ aplikacji i musimy przygotować nowy. Dla osób, które nie korzystają z funkcjonalności księgowej, będzie udostępniony prostszy program do samodzielnego generowania, drukowania i wysyłania faktur, także w formacie JPK - jako Nowy Fakturzysta. Czeka nas teraz ogromnie dużo zmian i prosimy o cierpliwość.


poniedziałek, 9 maja 2016

Przygotowujemy nową usługę Kopii Elektronicznej JZK. Usługa będzie dawała możliwość korzystania z nowej Chmury JZK oraz przyszłych rozszerzeń JPK. Usługa będzie dostępna w najbliższym czasie, planowo w ciągu maja 2016 roku.

Zobacz nową usługę Chmura JZK

Nowa usługa Kopia Elektroniczna JZK opłacana będzie na pełne okresy roczne i będzie funkcjonować wraz z Chmurą JZK niezależnie od licencji na program, czyli można mieć program bez tej usługi i dokupić ją w dowolnym momencie. Sytuacja odwrotna też jest możliwa, jeśli chcemy zachować dostęp do Kopii Elektronicznej bez konieczności dalszego korzystania z programu - ale nabycie usługi jest dostępne tylko w momencie posiadania ważnej licencji na program.

Osoby posiadające aktualnie ważną licencję na dotychczasową Kopię Elektroniczną EJ otrzymają tę usługę bezpłatnie do końca roku 2016. Dotychczasowa Kopia Elektroniczna EJ zostanie wyłączona.

Nowa Kopia Elektroniczna JZK


sobota, 7 maja 2016

Programy (anty)wirusowy raczej obniżają bezpieczeństwo, obnaża raport Concordia University.

Naukowcy z Concordia University (Montreal, Kanada) sprawdzili 14 najpopularniejszych programów dedykowanych bezpieczeństwu komputerów.

Przeczytaj podsumowanie z Science Daily.

Ma to szczególne znaczenie dla osób, które myślą na przykład o przeniesieniu księgowości czy fakturowania do internetu.

Przestrzegamy przed korzystaniem z serwisów, polegających na przetwarzaniu danych w publicznie dostępnych bazach SQL - wyciek jednego hasła do usługi daje tam przecież całkowity i kompletny dostęp do wszystkich danych Państwa firmy! Przypominamy, że dla odmiany programy JZK przechowują dane lokalnie, w swoim własnym formacie, co daje najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.

Przeczytaj oryginalny raport Concordia University.


niedziela, 17 kwietnia 2016

Nowa aktualizacja podpisana jest podpisem cyfrowy serii Microsoft Code Signing.

W miarę pobierania plików przez użytkowników, filtr SmartScreen w Windows nauczy się tego podpisu i fałszywe alarmy powinny przestać się w końcu ukazywać. Ważne jest to, że już teraz plik jest na spokojnie identyfikowany jako podpisany przez Studio JZK programy komputerowe.

Zobaczymy, czy coś się zmieni. Uzyskanie tego podpisu było długotrwałe, kłopotliwe i bardzo kosztowne. Dodatkowo jesteśmy w trakcie procedury uzyskiwania certyfikatu klasy EV, co już w ogóle jest szaleństwem - ale konieczne w związku z wchodzącym wymogiem generowania plików JPK.


sobota, 9 kwietnia 2016

Kolejna zmiana w podpisywaniu naszych aplikacji. Żeby zmniejszyć ilość fałszywych alarmów, podpisujemy nasze programy dwoma certyfikatami - zarówno prywatnym krosscertyfikowanym przez Microsoft, jak i służbowym certyfikowanym przez Certum, dodatkowo z dwoma różnymi algorytmami. Oznacza to cztery podpisy cyfrowe dla każdego pliku. Kto bogatemu zabroni ;)

Zalecamy jednak przede wszystkim nie uleganie zbiorowej paranoi i nie poleganie na fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, czyli wyłącznie SmartScreen, co zresztą większość użytkowników robi dość szybko.


środa, 6 kwietnia 2016

Jeden z programów konkurencyjnych zgłasza, że w plikach naszych programów jest wirus albo trojan. Nie pierwszy raz, co jakiś czas mamy podobny problem.

W naszych programach nie ma żadnych wirusów. To raczej przykład nieuczciwej walki konkurencyjnej. Niestety, nie płacimy nic firmom produkującym programy antywirusowe i nie mamy takiego zamiaru.

Jeśli program (anty)wirusowy, za który płacicie Państwo spore pieniądze działa wadliwie, proszę reklamować to u jego producenta. Za chwilę program ten może uznać, że cały folder JZK to wirus i może będzie kasował Państwu ważne pliki danych, a w dobie kontroli opartej o JPK może to oznaczać upadek Państwa firmy. Proszę poważnie przemyśleć dobór programu (anty)wirusowego.

Po zakończeniu okresu przejściowego usunięto ostatecznie wsparcie dla programów Przelewy oraz kilku innych nieaktualnych ID. Nieliczne osoby, które posiadały jeszcze ważne licencje na ten program, otrzymały właśnie automatyczny upgrade do Druczka.

Zmieniono sposób aplikacji - zamiast aplikacji przelotowych, uruchamiających program JZK.EXE z odpowiednim parametrem, przygotowano pełnowartościowe programy DRUCZEK.EXE etc. Mamy nadzieję, że zmniejszy to ilość fałszywych alarmów programów (anty)wirusowych - ale niestety, nie mamy wpływu, co ich autorzy wymyślają i jak daleko pójdzie ich paranoja. Wybierając program (anty)wirusowy prosimy nie wierzyć reklamie i nie akceptować aplikacji, które robią takie numery.


poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Wszystkiego najlepszego z okazji dnia św. Izydora, patrona informatyków i programistów ;)

Rozwiązano problem z uruchamianiem aktualizatora, na razie prowizorycznie. Pobierany jest pełny instalator Pakietu JZK, a aplikacja nie jest uruchamiana automatycznie, co daje czas na zamknięcie programu.


sobota, 26 marca 2016

Udało się zmienić podpis cyfrowy, teraz podpisujemy się z algorytmem SHA-256 i absurdalne komunikaty filtru "Smart" Screen powinny przestać się z czasem pojawiać, a na razie zmieniły się magicznie na "nie rozpoznana aplikacja". Ponad 20 lat na rynku to jak widać mało.

W międzyczasie przechodzimy ścieżkę zdrowia z certyfikacją Microsoft, co wymagało zeskanowania rachunku za prąd i prawa jazdy szefa firmy... Cała procedura jeszcze potrwa. Zarabiają na tym oczywiście firmy sprzedające rozwiązania certyfikujące.

Następnym razem, gdy będą Państwo przedłużać licencję, prosimy mieć świadomość, że koszty zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny Państwa pracy są po naszej stronie naprawdę spore.