Studio JZK - Blog
  BLOG    FAQ    POMOC    KONTAKT     
  DRUCZEK®    WSZYSTKIE PROGRAMY    POBIERZ!     

 

Blog programistów

Co nowego w ostatnich wersjach naszych programów? Dowiesz się na tej stronie. Prezentujemy tylko najnowsze wpisy.


Listopad 2015

#.460

sobota, 28 listopada

Systemowe: Porządków w usługach internetowych ciąg dalszy. Zgodnie z zapowiedziami, migrujemy kolejne nie-podstawowe usługi. Przenieśliśmy już na inne serwery serwis aktualizacji internetowych, uporządkowaliśmy logowania. Teraz pracowicie przenosimy dotąd wydzielone strony na inne serwery tak, by nie obciążać podstawowego JZK.pl. Dotyczy to także usług i programów historycznych, jak na przykład symulacji kolejowych, dostępnych teraz pod adresem koleje.symulacje-kolejowe.pl.


#.460

piątek, 27 listopada

Ankieta: Zbliża się doroczna ankieta, w której zadamy kilka pytań. Oprócz tradycyjnych kurtuazyjnych pytan o satysfakcję z różnych sfer naszych usług, chcielibyśmy dowiedzieć się kilku ważnych kwestii. Czy chcesz korzystać z usług internetowych, na przykład publikowania faktur za pomocą indywidualnego linku do pobrania? Czy chcesz przechowywać kopie zapasowe na bezpiecznym koncie FTPS? Czy posiadasz własne rozwiązania internetowe, które chciałbyś zintegrować z naszym systemem? Będziemy także zachęcać do współpracy klientów profesjonalistów, na przykład wielu dostawców usług internetowych korzysta z naszych rozwiązań do fakturowania masowego (nadal, chociaż odpuściliśmy projekt ISP).

SPF: Przygotowano i zaktualizowano rekordy SPF, zapewniające identyfikację serwerów. Przy okazji porządków w infrastrukturze informatycznej uporządkowano kwestię SPF, na którą niestety nasz dotychczasowy dostawca nie zwracał wcześniej odpowiedniej uwagi. Skutkiem tego maile od JZK były czasami oznaczane jako spam, co oczywiście nie było prawdą. Zakładamy, że po zmianach sytuacje takie będą sporadyczne.


#.459

czwartek, 26 listopada

Drukowanie: Odświeżono bibliotekę odpowiedzialną za PDF. W związku z problemami technicznymi, załadawano nową wersję niemieckiej biblioteki dynaPDF, odpowiedzialnej za generowanie dokumentów PDF. Biblioteka będzie teraz włączana bezpośrednio, a nie przez plik skompilowanych zasobów RES@DLL.jzk, co utrudniało ewentualną aktualizację biblioteki.

Drukowanie: Uruchomiono alternatywną metodę generowania plików deklaracji. W związku z występującymi problemami z obcą biblioteką, wróciliśmy do poprzedniej metody pośredniej, z wykorzystaniem plików EMF. Metoda ta wymaga dużo mniejszej ilości pamięci RAM i powinna bez problemu działać nawet w systemie Windows XP. Aby włączyć metodę alternatywną, proszę włączyć opcję Ustawienia - Podatki - Deklaracje podatkowe - Alternatywna metoda generowania deklaracji podatkowych.

Internet: Drobne poprawki w module prezentowania wysłanych maili. Poprawiono rozpoznawanie kolejności wysłanych maili do odczytania.


#.458

środa, 25 listopada

Maile: Teraz możesz mieć kopię maili od razu na serwerze. Zanim uruchomimy nową wersję programu Poczta JZK IMAP, dodaliśmy obsługę BCC w wysyłanej poczcie. Teraz można ustawić, aby każdy wysyłany mail trafiał jako BCC (kopia ukryta) na wskazany adres e-mail. Może to być adres nadawcy, ale może to być specjalnie utworzone konto pocztowe. W ten prosty sposób tworzy nam się archiwum wysłanych maili. Co więcej, jest to kopia przetworzona, czyli w takiej formie, w jakiej otrzyma ją odbiorca, a nie w takiej formie, w jakiej wysyła ją program - co w przypadku niektórych serwerów może mieć znaczenie.

PDF: Sporadycznie pojawia się błąd PDF 132 RenderPage. Niestety znamy temat, musimy zmienić używane narzędzie PDF (niemiecki DLL). Z jakiegoś powodu przestało działać po wyborach... Poważnie mówiąc nie zmienialiśmy nic od kilku lat, nagle zaczęło się wieszać. Ma to jakiś związek z ostatnimi aktualizacjami Windows, w tym Windows 10. W naszych testach błąd pojawia się z nieokreśloną częstotliwością. Co do zasady, PDF się generują prawidłowo, tą samą techniką generujemy codziennie setki faktur i licencji. Intensywnie pracujemy nad tematem, skończy się prawdopodobnie wymianą narzędzia PDF.


#.458

wtorek, 24 listopada

Systemowe: Działa już przypinanie programu do paska zadań Windows. Rozwiązano problem z przypinaniem programu do paska zadań, wymagało to włączania zapamiętywania w Rejestrze Windows ID ostatniej aplikacji uruchamianej z Pakietu JZK. Aby przypiąć program, należy go uruchomić, wyświetli się ikonka w pasku zadań, należy kliknąć na niej prawym klawiszem myszy i wybrać opcję Przypnij ten program do paska zadań. Przypinanie działa od Windows 7 w górę.


#.457

poniedziałek, 23 listopada

Wprowadzamy nowy układ strony internetowej. W ślad za wydzieleniem niektórych usług przygotowujemy zmiany w układzie serwisu internetwego. Nowy układ blogu jest teraz bardziej przejrzysty.

Wraca Klub JZK! Niedługo dostępna będzie oferta Klubu JZK, warto sprawdzić już dziś! www.klub.jzk.pl

Zachęcamy do polecania programów JZK. Czy wiesz, że możesz już nie płacić za licencję? Wystarczy aktywnie polecać nasze programy. Zobacz www.jzk.pl/polecaj

Przygotowujemy nową usługę Chmura JZK. Jeśli posiadasz aktywną usługę Kopia Elektroniczna EJ, możesz otrzymać pierwszy rok usługi gratis. Zachęcamy do zapisywania się do przetestowania tej usługi. Zobacz szczegóły na www.chmura.jzk.pl.


#.456

niedziela, 22 listopada

Systemowe: Nowa, lżejsza strona startowa. Przygotowujemy nową stronę startową, w której zawartość aktywna będzie mocno ograniczona. Więcej miejsca przeznaczymy na raporty z programu, o co prosili użytkownicy aplikacji.


#.456

sobota, 21 listopada

Warsztat: Poprawki i ulepszenia. Wraca pole typu silnika, okazało się jedna wykorzystywane przez niektórych użytkowników. Można w tym polu wpisywać rodzaj silnika.

Warsztat: Porządki w programie. Uporządkowano nieco interfejs programu. Przygotowujemy się do powrotu przejrzystych stron startowych, dających od razu podgląd podręcznych raportów w programie.


#.456

piątek, 20 listopada

Monitor Internetowy: Nowa wersja programu. Odświeżono procedury wyświetlania. Teraz wyświetlanie pogrupowane jest według aplikacji, co ułatwia przeglądanie informacji. Wraca znane z pierwszej wersji wyskakujące okienko, pokazujące aktywne połączenia. To bardzo przyjemna funkcjonalność, pokazująca na żywo aktywny ruch na łączu internetowym.

Monitor Internetowy: Zwiększono wydajność programu. Teraz odświeżanie danych trwa pomijalnie krótko. Połączenia zamknięte są usuwane z pamięci podręcznej, zatem program nie spowalnia się w trakcie pracy. Podsumowując, teraz Monitor może spokojnie pracować cały czas i można o nim zapomnieć.


#.456

środa, 18 listopada

Napisz do JZK: Udostępniono nowe możliwości. Opcja NAPISZ DO JZK działa także bez posiadania ważnej licencji. W ramach przygotowywania się do nowego rozdania usuwamy trochę przeszkód, które narosły z czasem. W roku 2016 chcemy zaoferować tańsze, prostsze oprogramowanie, z którego będzie się dużo przyjemniej korzystać. Dlatego uprościliśmy też zasady pomocy technicznej.


#.455

poniedziałek, 16 listopada

Książka: Drobne poprawki. Rozwiązano problem z ustawianiem niektórych parametrów podatkowych.

Wcześniej były problemy w przypadku, gdy ustawiono stałą stawkę zaliczki na PIT na cały rok, a potem próbowano ją zmienić w ciągu roku.


#.455

niedziela, 15 listopada

Systemowe: Przenosimy kolejne usługi na nowy serwer. Usługa aktualizacji oprogramowania jest już dostępna na nowym serwerze, oferującym dużo wyższą wydajność i prędkość transferu. Dzięki nowej, od podstaw zbudowanej serwerowni u polskiego operatora mamy możliwość zaoferowania nowych usług w przyszłości.


#.454

sobota, 14 listopada

Kody: Udostępniono nową wersję programu Kody Pocztowe Teryt. Można pobrać program Kody Pocztowe Teryt, przydatny właściwie w każdym biurze i insytucji. Zachęcamy do zakupu licencji. Przypominamy o ofercie drugiej licencji za 50% ceny, co oznacza, że osoby posiadające licencję np. na Druczka mogą dokupić Kody Pocztowe Teryt za symboliczną dopłatą.

Kody: Dostępny nowy serwis internetowy kodów pocztowych. Pod adresem www.kodypocztowe.pl można znaleźć nowy serwis programu Kody Pocztowe Teryt. W ograniczonym zakresie dostępna jest tam możliwość bezpłatnego przetestowania zawartości bazy kodów. Zachęcamy do zapoznania się z nową ofertą oprogramowania.


#.453

piątek, 13 listopada

Systemowe: Wygenerowano nową aktualizację. Drobny błąd techniczny (jeden cudzysłów w niewłaściwym miejscu) spowodował czasami nieprawidłowe działanie plików instalacyjnych. Teraz jest już wszystko OK.

Pobieranie: Nowe Centrum Pobierania JZK. Pod adresem jzk.net.pl dostępne jest teraz nowe Centrum Pobierania, pozwalające na znajdowanie i pobieranie zarówno bieżących, jak i starszych wersji oprogramowania. Centrum zlokalizowane jest na nowym, szybkim serwerze, zapewniającym transfer kilkukrotnie szybszy, niż u dotychczasowego dostawcy. Aktualizacje programów również będą pobierane z tego serwera, co zapewni dużo lepszy transfer, a jednocześnie mniejsze obciążenie podstawowego serwisu.

Dlaczego zmieniliśmy serwer? Niestety, nasz dotychczasowy dostawca, który był wcześniej wzorem wydajności i skalowalności, przez lata stał się zbyt niestabilny i powolny, a jednocześnie rozrastające się JZK potrzebowało nowych możliwości. Zakładamy, że nowy wydajny serwer, zlokalizowany zresztą w Trójmieście, pozwoli zyskać zupełnie nowe możliwości.

Systemowe: Usunięto dostęp do nieaktualnych łącz pobierania. W związku z przeciążaniem serwera, usunięto dostęp do nieaktualnych łącz pobierania. Wcześniej te łącza, w tym aktualizowanie ze starych wersji programu, kierowały do aktualnych wersji. Zauważyliśmy nieprawidłowe korzystanie z tej usługi, stąd została ona wyłączona. Aby pobrać plik, należy zrobić to albo ręcznie ze strony internetowej, albo z aktualnej wersji programu, zalogowawszy się do niego aktualną licencją.


#.452

czwartek, 12 listopada

Systemowe: Nowa wersja programu nie będzie miała oznaczenia wersji. Rezygnujemy z dotychczasowego oznaczania poszczególnych wersji programu w rodzaju X5. Zgodnie z ogólnoświatową tendencją, po prostu będzie nazwa programu. Oznaczenie wersji dotyczy poszczególnych aktualizacji, teraz mamy np. wersję 2015.11.07 (452) i jest to aż nazbyt wystarczające oznakowanie.


#.452

wtorek, 10 listopada

Zaliczyliśmy spektakularny pad serwera. W dniu dzisiejszym (10-11-2015) wszystkie usługi JZK były niedostępne między 9:23 a 11:13. Przepraszamy za niedogodności, spowodowane problemami po stronie dotychczasowego operatora. Pad był bezczelny, zamiast komunikatu serii 500 oznaczającego problemy techniczne, klient widział komunikat 404 (brak strony).

Operator twierdził, że awarii nie było. Dodatkowo administracja firmy (czołowy krajowy dostawca, będący od 3 lat własnością kapitału zagranicznego) twierdził początkowo, że nic takiego się nie zdarzyło :) Zatem wszyscy najwyraźniej padliśmy ofiarą zbiorowej halucynacji, w tym także osoby, które dzwoniły do naszego BOK z pytaniem co się dzieje. ;) To wszystko jest bardzo przykre, bo byliśmy jednym z pierwszych klientów tego operatora i corocznie płacimy spore pieniądze za korzystanie z jego usług.

Przygotowujemy rozdzielenie serwisów. To wszystko będzie miało swoje konsekwencje w postaci transferu większości usług do innych dostawców. Przy okazji też zadbamy o redundację serwisu, tak aby w przyszłości podobne zdarzenia nie miały już miejsca. Serwer aktywacji, poczta, strony internetowe i dodatkowe serwisy będą hostowane u różnych dostawców, w innych klasach adresowych i w sposób gwarantujący, że w razie problemów tylko jedna usługa przestanie działać, a nie wszystkie. Kopia serwisu jzk.pl będzie dostępna pod dodatkowym adresem internetowym. O wszystkich zmianach będziemy informować.

Zmiana serwera aktywacji. W związku z zaistniałą sytuacją, serwis aktywacji oraz aktualizacji będzie hostowany w inny sposób. Transfer będzie widoczny dopiero po pobraniu aktualizacji, co może potrwać jakiś czas. Zalecamy pobieranie każdej dostępnej aktualizacji programu tak, aby zapewnić dostęp do aktualnych danych.


#451

piątek, 6 listopada

Tester: Wraca program Tester. Teraz nowa, wygodna edycja programu, dostępnego jako podręczne narzędzie. Nie da się ukryć, że czasy się zmieniły i nie ma już chyba powrotu do prostych aplikacji dla Windows, dostępnych wcześniej. Warto pamiętać, że kompletna funkcjonalność programu Tester wbudowana została wprost w odpowiednie okienka programu Druczek, Gabinet, Warsztat etc. W najbliższym czasie pojawi się kilka prostych aplikacji spoza Pakietu JZK, będąca rozwinięciem lub zwinięciem wcześniejszych projektów.


#451

wtorek, 3 listopada

Licencje: Uproszczona procedura aktywacji licencji. Usunięto zbyt natrętne zdaniem wielu użytkowników prezentowanie warunków licencji, które trzeba było zaakceptować dla każdej użytkowanej tożsamości. Kto chce, ten znajdzie. W wielu przypadkach użytkownicy zresztą wykazują niesamowitą odporność na te ustalenia, więc nie ma chyba sensu nalegać.

Fakturzysta: Program nie jest już oferowany, ale świat w związku z tym się nie kończy. Nie wydajemy nowych licencji na Fakturzystę i kto chce, może zadzwonić do BOK i poprosić o zmianę licencji na Druczka. Ale nic się nie dzieje i nie ma potrzeby robić tego na siłę, wystarczy poczekać, aż program sam się wymieni na nowszą wersję pod nową nazwę. Dotychczasowa licencja zostanie zaakceptowana automatycznie.Październik 2015

#451

sobota, 31 października

Systemowe: Poprawki w głównym oknie programu.


#451

piątek, 30 października

Systemowe: Uproszczenia w programach. Trochę za dużo nazbierało się przez te wszystkie lata. Usuwamy część funkcjonalności, której nie rozumieli albo nie lubili nasi klienci, na przykład aktywne okno O PROGRAMIE. Wraca proste okienko z numerem wersji i opcją usunięcia licencji.


#450

środa, 28 października

Start: Zmiana struktury strony startowej. Aktywna zawartość strony startowej nie przypadła do gustu większości użytkowników, wracamy zatem do starszego schematu prezentacji najważniejszych informacji z programu, podsumowań, kursów walut etc. Z kolei kwestie licencyjne będą prezentowane jako wyskakujące okienka, co rozwiąże odwieczny problem dyskusji zaczynających się od Nie widziałem.

Fakturzysta: Stopniowo wycofujemy Fakturzystę z oferty. Wprowadzony do oferty w 2000 roku, zawsze był uboższym krewnym Druczka i dla wielu klientów stanowił tylko rozproszenie oferty, nie wnosząc samodzielnej wartości. Zatem w roku 2016 program Fakturzysta będzie wycofywany z oferty. Z uwagi na skalę, wycofywanie będzie stopniowe, po prostu nie będziemy sprzedawać nowych licencji na Fakturzystę, zaś licencje aktualnie ważną wygasną w swoim czasie.