Studio JZK | Programy dla firmy takiej, jak Twoja - Jak Zawsze Kapitalne - Blog

Blog

piątek, 21 października 2016

Oprogramowanie biznesowe, zwłaszcza księgowe, wymaga regularnych aktualizacji w celu zapewnienia zgodności ze zmieniającymi się przepisami prawa.

Prosimy pamiętać o regularnych aktualizacjach! W JZK są zawsze bezpłatne w okresie ważności licencji standardowej.


czwartek, 20 października 2016

Przygotowujemy się do wyłączenia starego serwera, który działał i tak już zbyt długo, powodując problemy techniczne i nie zapewniając odpowiedniego bezpieczeństwa.

Dla użytkowników współczesnych programów JZK nie zmienia się nic, osoby które aktualizowały programy regularnie, od dawna korzystają już z nowych serwerów.

Nie będzie natomiast możliwości weryfikacji licencji, pobrania automatycznej aktualizacji lub kursów walut z programów w wersjach na przykład z 2009 roku, a takie też co jakiś czas pojawiały się w logach serwera.


poniedziałek, 17 października 2016

Ulepszenia w często używanym oknie wystawiania nowej faktury. Usunięto automatyczne działanie przycisku Enter, większości klientów przeszkadzało. Dodano wygodne wyszukiwanie kodów pocztowych, oparte o nasz nowy dedykowany serwer kody.jzk.pl.

Poprawiono procedurę wyszukiwania kontrahentów po NIP podczas wystawiania faktury VAT, teraz wystarczy nacisnąć NIP. Jeśli w bazie jest więcej niż 1 kontrahent, program pokazuje listę, z której należy wybrać właściwego.

Program w najnowszej wersji odczytuje, używa i prezentuje informacje o zasilaniu. Okazuje się to ważne, w przypadku nieplanowanego przejścia w tryb hibernacji występowały czasami problemy techniczne. Status zasilania widać w lewym dolnym rogu głównego okna programu, w przypadku zasilania sieciowego widać tam po prostu napis 230V OK.


niedziela, 16 października 2016

Przenosimy kolejne usługi do infrastruktury dedykowanej, co daje dużo większą wydajność i możliwości rozwoju nowych usług.

Wprowadzono opcję automatycznego wysłania kopii zapasowej do usługi Chmura JZK. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo danych, aczkolwiek nie zwalnia z przechowywania lokalnego pliku kopii. Zawsze warto mieć kopię w kilku miejscach.

Ponieważ korzystamy z dedykowanej infrastruktury, połączenie z usługą Chmura JZK będzie teraz zestawiane z ustawionym na stałe adresem IP. Połączenie z poprzednich wersji programu nie będzie możliwe, prosimy pamiętać o zaktualizowaniu programu.


piątek, 14 października 2016

Rozszerzono wyszukiwanie kodów pocztowych on-line o rozbudowane rozpoznawanie kodu pocztowego.

Zależnie od wybranych ustawień, można rozpoznawać także wsie i inne miejscowości nie posiadające urzędu pocztowego i nie będące siedzibą gminy.

Program umie też poprawić format wprowadzanego adresu w przypadku tego rodzaju miejscowości. Usługa jest oparta o specjalny serwer dedykowany i jest w większości przypadków szybsza, niż dotychczasowe wyszukiwanie lokalne.


środa, 12 października 2016

Ulepszono obsługę drukarek etykiet, w tym drukarek Dymo LabelWriter.

Jest nowa opcja pozwalająca wyłączyć automatyczne obracanie druku, co jest konieczne w przypadku niektórych rodzajów etykiet Dymo.

Dodano opcję drukowania kodu kreskowego z numerem dokumentu, co pozwala na operowanie czytnikiem kodów kreskowych przy pakowaniu.

Dodano także możliwość automatycznego drukowania etykiety od razu podczas drukowania faktury. Checkbox jest domyślnie zaznaczony, jeśli wybrano drukowanie etykiet bez pytania.

To wszystko jest bardzo przydatne dla osób, które drukują wiele faktur codziennie i potrzebują szybkiego drukowania także etykiet adresowych.


poniedziałek, 10 października 2016

Działa już w pełni serwer wyszukiwania kodów pocztowych. Wyszukiwanie oraz rozpoznawanie kodu pocztowego w programie odbywać się teraz będzie on-line.

W związku z tym zaprzestajemy dołączania plików baz kodów pocztowych do pliku instalacyjnego programu, co pozwoli na znaczne zmniejszenie pliki instalacyjnego (z ponad 11 do 8 MB) i pozwoli lepiej obsłużyć ważniejsze funkcjonalności.


środa, 28 września 2016

Oficjalnie działa już portal LokatorOnline. Można bardzo łatwo wyeksportować szczegółowe dane rozliczeniowe każdego lokatora.

Wyłączono starą funkcję generowania pliku PHP w programie Lokator, przestała aktualnie mieć znaczenie i nie zapewniała już odpowiedniego bezpieczeństwa.

Nazwa użytkownika i hasło dostępowe każdego lokatora pozostały niezmienione, wystarczy przekierować dotychczasowe linki.

Serwer przechowuje tylko hash loginu i hasła, a połączenie jest szyfrowane, co zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo dostępu.

Zobacz szczegóły.


wtorek, 27 września 2016

Wyszukiwanie kodów pocztowych wraz z kodami TERYT zostanie przeniesione do usługi on-line, automatycznie dostępnej z programu.

Pozwoli to zaoferować nowe możliwości, szczególnie w zakresie aktualności i szybkości wyszukiwania.

Ponieważ pliki baz danych kodów pocztowych i bazy TERYT nie będą już musiały być dystrybuowane, zmniejszy to bardzo istotnie rozmiar pobieranych plików, co przyspieszy i ułatwi proces aktualizacji. Pozwoli to nam także skupić się na innych, ważnych funkcjonalnościach.


sobota, 24 września 2016

Udostępniono dedykowany serwis kursów walut, automatycznie synchronizowany z serwerem NBP.

Kursy walut dostępne są także bezpośrednio pod adresem waluty.jzk.pl

Kursy walut pobierane są w każdym programie podczas jego uruchamiania. Po godzinie 12:30 kursy walut są odświeżane, można ręcznie pobrać tabelę kursów z danego dnia.

Przypominamy, że dokumenty księgowe, w tym faktury VAT, wystawia się według kursu za dzień poprzedzający, a zatem kurs dzisiejszy przyda nam się dopiero jutro.


piątek, 23 września 2016

Udostępniono dla programów JZK docelowy serwis pobierania danych z serwisu Regon.

Serwis jest odrębny od serwisu dostępnego publicznie, co da większą wydajność i bezpieczeństwo.

Dotychczasowy serwis będzie działał równolegle przez około miesiąc, co da czas na zaktualizowanie oprogramowania u wszystkich klientów.

W ten sposób powoli kończymy etap przenoszenia i rozwoju usług on-line. Dzięki zebranemu doświadczeniu udało się nam stworzyć rozwiązania naprawdę wyjątkowe.


czwartek, 22 września 2016

Zmiany w podatku VAT, do których się intensywnie przygotowujemy.

Od stycznia 2017 niektórzy podatnicy będą mieli obowiązek składania deklaracji VAT-7 w formie elektronicznej. Dla wszystkich podatników ostateczny termin to 1 stycznia 2018 roku, podobnie jak JPK.

Przypominamy też, że od stycznia 2017 rozliczenia kwartalne będą dostępne wyłącznie dla małych podatników - to szczęśliwie sa akurat klienci JZK.

Nowa wersja VAT-7, która weszła w sierpniu 2016 roku, dotyczy tylko niektórych podatników. Pozostali mogą do końca roku 2016 korzystać ze starego wzoru.


piątek, 16 września 2016

Każdego dnia coraz więcej użytkowników korzysta z naszego serwisu RegonOnline.pl. Jest on ogromnym ułatwieniem w codziennym wystawianiu faktur VAT.

Rozszerzono możliwości serwisu, przeniesiono część serwisu na nowy serwer.

Usunięto problemy związane z wyszukiwaniem numerów NIP, dla których nie są dostępne pełne dane w serwisie Regon. Teraz dane pobierane są prawidłowo nawet, jeśli są niepełne.


poniedziałek, 5 września 2016

Rozszerzono możliwości drukowania poddruku, znaku wodnego i papieru firmowego.

Teraz w tle każdego wydruku można umieścić nie tylko plik GIF, jak dotąd, ale także plik formatu PNG. Pliki PNG mają o wiele lepszą jakość, dobrze się kompresują i pozwalają na użycie pełnokolorowej palety barw. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy generujemy pliki PDF albo drukujemy w kolorze.


sobota, 3 września 2016

W ramach przygotowywania się do zmian w wersjach X7 uwolniliśmy niektóre moduły, dzięki czemu pojawią się także u osób korzystających aktualnie z licencji w poziomie Start.

W przypadku tzw. miękkich programów branżowych, skoncentrowanych na kliencie i dokumentach (Gabinet, Gabinet Dental, Salon, Hotel, Lokator, Mecenas, Kancelaria, Szkoła) nie będą co do zasady oferowane moduły obsługi towarów, sprzedaży i produkcji, za to rozszerzone będą funkcje obsługi dokumentów i poczty.

W przypadku programów tzw. twardych, skoncentrowanych na usłudze i produkcie (Warsztat, Serwis, Majster, Rolnik, Magazyn) obsługa towarów, magazynu, sprzedaży, zamówień i produkcji będzie rozszerzona.


piątek, 2 września 2016

Tak jak wcześniej informowaliśmy, przygotowujemy się do uproszczenia oferty w roku 2017. Znika podział na licencje Start, PRO i Ultimate, zamiast tego zaoferujemy więcej w standardzie, a funkcje księgowe będą za dopłatą. Licencja Księgowa JZK będzie dostępna na kilka sposobów.

Dla osób wznawiająch licencję będzie to w sumie niezauważalne, nadal da się kupić licencję na Druczka z wbudowaną księgowością w dobrej cenie - natomiast dla nowych klientów i osób zwracających uwagę głównie na cenę oznaczać to będzie tańszy program podstawowy.

Przy okazji, przewidujemy powrót programu Magazyn w nowej odsłonie, aby dać więcej możliwości osobom, które skupiają się na pracy magazynowej.

Zobacz więcej o zmianach w wersjach X7.


czwartek, 1 września 2016

Na prośbę użytkowników programu Warsztat, udostępniono w tym programie moduł Komis. Szkoda, że dopiero po wycofaniu okazało się, jak wielu osobom ten moduł był przydatny.

Program Księgowa JZK pojawił się już w cenniku, ale oferowany będzie dopiero na przełomie roku. Zachęcamy osoby zainteresowane do monitorowania sprawy.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, od 1 września dział pomocy technicznej JZK jest czynny aż do godziny 19. Teraz na spokojnie można rozwiązać ewentualne problemy i uzyskać szczegółową pomoc w porze, w której wszyscy jesteśmy mniej obciążeni pracą.


środa, 31 sierpnia 2016

Wprowadziliśmy doskonałą ofertę. Teraz pierwsza licencja dla nowego klienta sprzedawana jest z rabatem 50%, pod warunkiem zamówienia on-line.

Nie trzeba spełnić żadnych dodatkowych wymagań i nie ma żadnego zobowiązania, po prostu pierwszy rok jest za połowę ceny.

Przy okazji uruchomiliśmy nowy serwer obsługi zamówień, dzięki czemu zamówienia będą przetwarzane szybciej.

Składając zamówienie można je od razu opłacić on-line korzystając z wielu opcji, udostępnianych przez eCard - w tym przelewem elektronicznym albo kartą kredytową lub debetową.


czwartek, 25 sierpnia 2016

Drobne korekty cennika. Upraszczamy sposób wyliczania cen licencji. Przynajmniej jeden program będzie dostępny w wycenie 1 zł dziennie, czyli 365 zł przy licencji rocznej.

Tak jak było to praktykowane wcześniej, dodatki typu Kopia Elektroniczna EJ lub Abonament Serwisowy nie będą sprzedawane odrębnie, a jedynie jako rozszerzenie standardowej licencji.

Każdy dodatek podwyższa po prostu cenę ofertową o 20%, co mniej więcej odpowiada poprzedniemu cennikowi, a jednocześnie pozwoli zachować większą elastyczność.

Licencje Ultimate/Unlimited będą wyceniane indywidualnie.


środa, 24 sierpnia 2016

Teraz dedykowany serwis obsługi licencji nazywa się Moje Licencje i służy kompletną obsługą licencji użytkowników JZK24.

Zmieniono procedurę weryfikacji licencji. Już dzień po wygaśnięciu licencji będzie ona automatycznie usuwana z procesu weryfikacji i nie będzie podawana w serwisie JZK24.

W przypadku kilku użytkowników zawirowania w połączeniu sieciowym powodowały problemy techniczne. Dzięki szybkiej reakcji oraz współpracy z zainteresowanymi klientami, udało się znaleźć przyczynę problemu zanim dotknęła szerszą grupę użytkowników.


poniedziałek, 22 sierpnia 2016

W IV kwartale program Gabinet podzielony zostanie na dwie osobne aplikacje. Dotychczasowy Gabinet pozostanie jako program dla lekarzy, w tym lekarzy specjalistów i małych przychodni.

Funkcje specyficzne dla lekarzy dentystów zostaną wyodrębnione jako osobna aplikacja. Każdy zainteresowany lekarz dentysta otrzyma automatycznie bezpłatny upgrade swojej licencji, nie trzeba nic robić.

Obie wersje programu Gabinet, podobnie zresztą jak program Salon, korzystają z tej samej struktury danych, zatem wszystkie wprowadzone informacje również będą automatycznie dostępne.


sobota, 20 sierpnia 2016

Zmieniają się przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów przy pomocy komputera.

Nowe przepisy dotycące KPiR oznaczają ogromne zmiany w przyszłym roku, związane głównie z obowiązkiem odpowiedniego zabezpieczenia danych. W zamian za to zniknie konieczność comiesięcznego drukowania rejestru.

Przy okazji czeka nas też upgrade deklaracji VAT-7 i docelowo eksport do JPK. Całość wymaga technologii podobnej, jak oferowana przez nas Kopia Elektroniczna EJ oraz formalnej instrukcji obsługi, zatem to dobry moment, aby połączyć wszystko w nowy produkt.

W nowym roku wystartuje nasza marka Księgowalnia.pl, która w połączeniu z Fakturowalnią.pl pozwoli na obsługę obu usług on-line.


środa, 17 sierpnia 2016

Ulepszone okno wyboru kontrahenta, teraz więcej opcji dostępnych jest wprost na ekranie.

Techniczne zmiany i ulepszenia w różnych miejscach programu. Przygotowujemy się do wprowadzenia nowej oferty w wersjach X7.

Wyjaśnia się kwestia modułów RR. W podstawowych aplikacjach pozostawiona zostanie wyłącznie opcja wystawiania faktur RR. Pozostałe funkcje skupu przeniesione zostają do programu Rolnik.

Dotychczasowy moduł Dokumenty został rozdzielony na osobne moduły funkcjonalne, które będą w przyszłości rozszerzane o dodatkowe możliwości.


czwartek, 11 sierpnia 2016

Rozszerzono pakiet dostępnych kolumn w programie Warsztat. Teraz na liście zleceń można wyświetlić listę części, listę wykonanych usług oraz listę kosztów.

Domykamy pakiet usług online. Teraz każdy program branżowy będzie miał swój dedykowany serwis online, dający ogromne dodatkowe możliwości, także w połączeniu z aplikacjami mobilnymi. W programach pojawia się już zapowiedź w postaci odrębnej pozycji menu Online.

Pełna aktywacja tych usług trochę potrwa, ale w wersji X7 spodziewamy się już kompletu dostępnych usług. Wszystko oczywiście w cenie standardowej licencji.


wtorek, 9 sierpnia 2016

Rozwijamy usługi on-line. Usługi JZK Online są teraz i będą bezpłatne dla wszystkich posiadaczy aktualnej licencji na programy JZK.

Zamieszania z JPK ciąg dalszy. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że udostępni własne oprogramowanie do wysyłania JPK. Rzecz jasna uczyni to na ostatnią chwilę, 22 sierpnia - podczas gdy wielcy podatnicy mają termin do 25 sierpnia.

Współczujemy firmom, które poświęciły czas i pieniądze na przygotowanie własnego programu wysyłkowego. Poinformowano też, że rejestr faktur zakupowych nie musi już być generowany, za to poszerzony zostanie rejestr VAT.

Jest również możliwe, że wymóg JPK dla najmniejszych firm będzie dodatkowo ograniczony, dlatego na razie wstrzymujemy się z decyzjami co do wdrożenia JPK. Zostanie udostępniona natomiast możliwość generowania plików w formacie JPK w zakresie deklaracji VAT oraz faktur sprzedażowych.


piątek, 5 sierpnia 2016

Przygotowujemy się do wdrożenia nowej oferty, oznaczonej jako X7. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami zmian.

Co dociekliwsi użytkownicy zauważyli już, że pojawiły się w opisie nowe licencje - Standard i Plus. Zniknie podział oferty na Start, PRO i Ultimate. Dla większości użytkowników zmiany oznaczać będą dużo atrakcyjniejszą i bardziej nowoczesną ofertę. Oczywiście dotychczasowe licencje pozostaną ważne do czasu ich wygaśnięcia.

Nie będziemy oferować wersji sieciowych jako takich, a jednocześnie znika konieczność pracy na wyłączność. Jeśli ktoś pracuje w terenie na laptopie, potem w domu, a potem w biurze na komputerze stacjonarnym, wystarczy licencja na 1 stanowisko.

Przypominamy, że nieuchronnie nadciąga JPK. Większości naszych klientów ta kwestia JESZCZE nie dotyczy, ale warto się już tym zainteresować i poinformować znajomych. W związku z JPK usunięta z programu będzie funkcja obsługi wielu użytkowników. Zobacz więcej na ten temat.

Z końcem roku rezygnować będziemy z licencjonowania modułów drukowania przelewów papierowych. Pozostawimy tę funkcjonalność w postaci projektu MojePrzelewy.pl, który jednak nie będzie oferowany użytkownikom profesjonalnym.


środa, 3 sierpnia 2016

Rejestrowanie not korygujących zostało przeniesione do odrębnego modułu. Noty korygujące są teraz dostępne w menu Zakupy.

Nowa wygodna opcja oznaczenia daty, w której otrzymaliśmy potwierdzenie odbioru potwierdzenia noty korygującej. Wyłączono możliwość wystawiania noty zwrotnej, notę korygującą MUSI wystawić odbiorca faktury, czyli wystawiamy ją tylko i wyłącznie do obcej faktury zakupowej lub kosztowej.

Rozwijamy część dotyczącą rejestrowania zakupów, za chwilę dojdzie wygodna możliwość rejestrowania faktur kosztowych.

Moduł Zamówienia dla dostawców został przeniesiony zgodnie z logiką do menu Zakupy. Drobne korekty menu w innych miejscach, w przygotowaniu na nowe opcje w programie.


poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Kontynuujemy rozwój usług online. Startuje powoli portal MojeWizyty.pl, który pozwalać będzie na obsługę rezerwacji, prezentację grafiku i cennika zarówno z programu Gabinet, jak i Salon. Usługa będzie dostępna jeszcze w tym roku.

W związku z nieustającym zainteresowaniem użytkowników, wraca program Serwis - teraz w nowej odsłonie i również z dostępnością usług on-line. Osoby, które wcześniej miały licencję na program Serwis, a ostatnio otrzymały program Warsztat, otrzymają bezpłatnie licencję na program Serwis tak, aby móc samodzielnie wybrać, który program będą kontynuować.

Nieco korekt technicznych. Wraca do podstawowego menu moduł Użytkownicy. Akceptacja dokumentu została zamieniona na informację o jego zapisaniu w bazie danych, co mamy nadzieję usunie niejasności co do zapisywania dokumentów oraz ich numerowania. Usunięto kilka opcji, które przestały być kompatybilne z obecnym układem programu.


czwartek, 28 lipca 2016

Rozwiązano problemy z nadawaniem numeru dokumentu w niektórych przypadkach. W szczególności, jeśli przerwano wystawianie dokumentu w momencie wyświetlania okna akceptacji dokumentu, nie ma teraz ryzyka pozostawienia dziury w numeracji.

W związku ze sporą ilością głosów, moduły Umowy i Delegacje zostały przeznaczone do zachowania w programach Druczek® i Kancelaria™. Ostatecznie wycofano obsługę wyrobów węglowych.

Uproszczono interfejs modułu Terminarz. Teraz połączono go z modułem CRM - oba te rodzaje wpisów wprowadza się teraz w jednym miejscu, są także razem wyświetlane. Znika zatem wydzielony moduł CRM.


środa, 27 lipca 2016

Dostępny jest już serwis LokatorOnline™, pozwalający na dostęp online do indywidualnych wpłat, naliczeń i rozliczeń każdego lokatora.

Na razie serwis został udostępniony w wersji testowej, czekamy na uwagi. Całość pracuje bardzo szybko i wydajnie w oparciu o specjalnie przygotowany serwer.

Serwis nie przechowuje i nie udostępnia danych osobowych. Prezentowane są wyłącznie zanonimizowane dane rozliczeniowe, wygenerowane z programu. Każdy lokator ma indywidualny login i hasło, ustalany przez administratora.

W związku ze startem usługi LokatorOnline™, wyłączana będzie dotychczasowa opcja generowania pliku PHP. Dostępne będą za to opcje automatycznego eksportowania każdego przygotowania naliczenia i każdej zarejestrowanej wpłaty.


niedziela, 24 lipca 2016

Wystartował serwis JZK® RegonOnline™. Wystarczy podać poprawny NIP, a wszystkie dane zostaną błyskawicznie pobrane z urzędowych baz danych.

Przygotowano dostęp do serwisu RegonOnline™ bezpośrednio w programie. Wystarczy podać NIP klienta, a jego dane zostaną wstawione do faktury oraz zapisane w bazie kontrahentów. Magia!

To niesamowicie wygodna funkcja pobierania danych z KRS i CEiDG. Nawet jeśli masz przed sobą zupełnie nowego klienta, wystarczy tylko NIP, aby wystawić prawidłową fakturę VAT.

Usługa jest teraz dostępna bezpłatnie dla naszych klientów i nie wymaga niczego, poza aktualną wersją programu i dostępem do internetu. Wypróbuj serwis RegonOnline.


sobota, 23 lipca 2016

Odnowione okienko fakturowania. Teraz wszystkie rzadko używane opcje zgrupowane są w jednej, przejrzystej tabelce, pozostawiając więcej miejsca na to, co najważniejsze.

Uporządkowano i uproszczono wstawianie danych z obiektów typu zamówienie lub WZ, PZ, a także tekstów dodatkowych.

Teraz dużo prościej wprowadza się dane odbiorcy faktury - jest do tego proste okienko edycyjne.

Uporządkowano wystawianie niektórych niszowych rodzajów faktur, na przykład faktury w procedurze marży. Teraz rodzaj marży wybiera się w ustawieniach programu, zależnie od profilu działalności przedsiębiorstwa. Rodzaj ten generalnie się nie zmienia. Zamiast czterech rodzajów faktury do wyboru w oknie fakturowania, mamy teraz tylko jeden, co jest bardzo pozytywne dla pozostałej większości użytkowników naszych programów.


piątek, 22 lipca 2016

Rozwijamy program Mecenas. Koncentrujemy się na dedykowanej aplikacji prawniczej, co pozwoli też zaoferować dodatkowe możliwości.

Przypominamy, że tak jak informowaliśmy wcześniej, funkcje prawnicze nie będą dostępne w programie Kancelaria. Osoby posiadające ważną licencję na program Kancelaria, które są prawnikami, otrzymają bezpłatnie upgrade licencji do programu Mecenas.

Zapraszamy do kontaktu także innych naszych klientów, którzy chcieliby wypróbować program Mecenas. Do końca roku osoby posiadające ważną licencję na Druczka mogą otrzymać na życzenie dodatkową licencję na program Mecenas - wystarczy tylko zadzwonić do JZK.

Rozwiązano problem z uciekającą numeracją w sytuacji, gdy przerwano wystawianie danego dokumentu. Implikuje to kilka zmian w procedurze akceptacji dokumentu, ale są to zmiany techniczne i nie powinny być zauważalne dla przeciętnego użytkownika.

Nowa strona startowa. Teraz informacja o ostatnich modułach i dokumentach jest bardziej przejrzysta.

Usunięto z listy rodzajów faktury fakturę uproszczoną. Jeśli ktoś ma ochotę wystawić fakturę uproszczona (sam NIP nabywcy, do 450 zł), po prostu wystawia ją standardowo, wpisując sam NIP. Program to zaakceptuje i wydrukuje fakturę prawidłowo. To samo dotyczy paragonu - jeśli ktoś chce wystawiać paragone bez danych nabywcy, po prostu ich nie wpisuje, zostaje tylko jeden rodzaj paragonu.

Usunięto kilka innych zbędnych opcji w fakturowaniu, w tym Zamówienie dla dostawcy bez cen i nadmiarowe opcje faktury VAT marża. To kolejny etap upraszczania programu bez straty funkcjonalności, dzięki czemu będzie bardziej przejrzyście i ergonomicznie.

Wdrożono automatyczne wyszukiwanie nowych i starych kontrahentów według NIP, tak jak to dzieje się chociażby na stacjach benzynowych wielkich sieci. Wystarczy wpisać NIP! Jeśli konhtrahent jest juz w bazie danych, zostanie wyświetlony. Jeśli jeszcze go nie ma, jego dane zostaną pobrane z CEiDG lub KRS, a następnie wyświetlone i automatycznie dodane do bazy. To bardzo proste, wydajne i efektywne.


czwartek, 21 lipca 2016

W związku z problemami ze zgodnością, usunięto opcje dotyczące automatycznego nie/drukowania faktur i innych dokumentów, wprowadzane w ustawieniach numeracji. Postępująca przebudowa architektury programu wymusza ściślejsze powiązanie numeracji z konkretną bazą danych i to tam będą wprowadzane takie ustawienia w przyszłości.

Czyli o ile wcześniej wprowadzano w ustawieniach domyślną numerację faktur i tam ustawiano, czy automatycznie drukować fakturę, teraz opcję automatycznego drukowania wprowadzać się będzie we właściwościach bazy faktur. Rozwiąże to problemy z synchronizacją numeracji na stanowiskach sieciowych i kilka innych problemów.

W związku z nadchodzącym w ramach JPK automatycznym pobieraniem i weryfikowaniem wystawianych faktur przez organy skarbowe, zmuszeni jesteśmy wprowadzić ścisłą kontrolę numeracji oraz rozdzielenie baz danych według rodzajów dokumentów księgowych.

Z przyczyn technicznych, przez pewien okres te opcje nie będą w pełni działać. Zmian będzie całkiem sporo. Prosimy pamiętać o regularnym pobieraniu każdej dostępnej aktualizacji.

Opcja automatycznego KP do faktury nie będzie już oferowana, znika z okienka akceptacji. Opcja zapisywania pliku PDF dostępna będzie dopiero po zaakceptowaniu dokumentu.

Zmieniono kolejność procedur przy akceptacji dokumentu. Drukowanie w szczególności faktury lub innego dokumentu będzie wtórna do jego akceptacji, tak by nie było już przypadków, że faktura została wydrukowana z podglądu lub wysłana mailem, zaraz potem anulowana, czyli wydruk istnieje już w obiegu, a nie zapisano faktury w bazie. Teraz najpierw faktura zostaje zapisana w bazie, potem generowana jest kopia elektroniczna, a dopiero potem generowany jest wydruk, wysyłany mail itd.


środa, 20 lipca 2016

Mamy już pierwsze wyniki ankiety dotyczącej użytkowania modułów o charakterze niszowym.

Jak na razie tylko groźba wycofania modułów Kasa fiskalna i Ryczałt zrobiła wrażenie na użytkownikach, zatem te dwa moduły na razie usunięto z listy modułów do wycofania.

Pozostałe wskazane poprzednio moduły najprawdopodobniej znikną z programu z końcem wakacji. Dzięki temu będziemy mogli się skupić na modułach popularnych, dotyczących na przykład obsługi zleceń, fakturowaniu i księgowaniu. Moduły wycofywane zmienią pozycję w menu - teraz widoczne są w dziale Wycofywane, aby zwrócić dodatkowo uwagę na ten fakt.

Planujemy wycofanie opcji w pracy w sieci. W związku z licznymi reklamacjami, wynikającymi często z niezrozumienia przez użytkowników sposobu działania tej opcji, opcja pracy w sieci jest przeznaczona do wycofania. W zamian za to oferujemy opcję dedykowanej usługi Chmura JZK oraz usługę JZK Online.

Jak informowaliśmy wcześniej, obsługa umów ex-ISP będzie ostatecznie wycofywana z programu. Przygotowany zostanie import do standardowego modułu Abonamenty. Tymczasem umieszczono w programie odpowiednią informację.


poniedziałek, 18 lipca 2016

Planujemy ostateczne wycofanie z oferty kilku niszowych modułów, z których wedle naszej wiedzy nie korzysta już nikt lub prawie nikt. Dotyczy to na przykład papierowej zbiorówki do przelewów papierowych, podobnie seryjnego drukowania papierowych przelewów podatkowych etc. Wytypowano również moduły, których utrzymywanie jest trwale deficytowe dla firmy, a wpływy z licencji nie pokrywają kosztów ich aktualizacji.

Wytypowane do usunięcia są następujące moduły: Komis, Opakowania niebezpieczne, Wyroby węglowe, Korespondencja, Kasa fiskalna, Seryjne przelewy standardowe, Seryjne przelewy podatkowe, Seryjne przelewy ZUS, Zbiorówka do przelewów, Ryczałt, Potwierdzenie salda, Polecenie księgowania, Nota obciążeniowa, Dokumenty, Delegacje, Instytucje.

Każda osoba, która z danego modułu korzysta, zobaczy w górnej części okna ogromny żółty przycisk ze stosowną informacją. Należy kliknąć ten przycisk, aby zgłosić chęć dalszego korzystania z modułu. Zostanie wysłane odpowiednie zgłoszenie do JZK, a przycisk zniknie i nie będzie się już pojawiać. Metoda jest nieinwazyjna - jeśli ktoś z danego modułu w ogóle nie korzysta, nie zobaczy i tego przycisku.

Jeśli nikt się nie odezwie w sensownym czasie, dany moduł zostanie definitywnie usunięty. Planujemy ostateczne podjęcie decyzji do końca sierpnia, dlatego warto się pospieszyć. Po usunięcu zbędnych opcji będziemy mogli skupić się na funkcjach naprawdę użytkowanych, a przy okazji program będzie działał szybciej, bardziej stabilnie i wydajnie.


sobota, 16 lipca 2016

Usunięto zbędny panel numerowania niektórych dokumentów. Użytkowany we wcześniejszych wersjach, aktualnie był już wykorzystywany tylko w kilku niszowych modułach, na przykład Tłumaczenie, Poświadczenie i Sprawa.

Przechodzimy na w pełni automatyczne numerowanie dokumentów. Jeśli numer dla nowo tworzonego dokumentu nie zostanie wpisany ręcznie w polu Numer, zostanie nadany numer automatyczny. W przypadku obiektu już obecnego w bazie wykasowanie numeru nie spowoduje nadania nowego numeru. Program automatycznie sprawdza, czy dany numer został wykorzystany i podpowiada pierwszy wolny.


czwartek, 7 lipca 2016

Rozszerzone i ulepszone dodawanie kontrahentów.

Wprowadziliśmy ściślejszą integrację z serwisem REGON, teraz wyszukiwanie z okna wprowadzania danych jest sugerowane automatycznie.

Dodano osobny moduł REGON, umożliwiający bezpośrednie wyszukiwanie firm.

Skorygowano układ kilku okienek w programie, idziemy w kierunku większej standaryzacji i dalszego upraszczania obsługi.


niedziela, 26 czerwca 2016

Drobna korekta cennika. Dla uczczenia 1/8 finałów naszej drużyny, obniżono ceny licencji przeciętnie o 1/8. Jednocześnie upraszczamy sposób wyliczania ceny licencji wielostanowiskowych, wznowień itd - teraz to po prostu odpowiedni mnożnik podstawowej ceny.

Nowe możliwości zakupu licencji na usługi dodatkowe. Można teraz nabyć licencję na Abonament Serwisowy, Kopię Elektroniczną, JZK Online lub Księgowalnię zarówno jako dodatek do licencji podstawowej (wtedy ma abstrakcyjny okres ważności), albo jako samodzielną licencję roczną (wtedy działa na konkretny rok kalendarzowy).

Jeśli jeszcze nie zalogowali się Państwo w programie do JZK24, proszę to zrobić jak najszybciej! Wprowadzenie danych logowania gwarantuje automatyczne pobieranie odświeżonej licencji oraz dostęp do usług dodatkowych, typu Chmura JZK. Jeśli dane logowania nie zostały wprowadzone, na ekranie programu prezentowana jest odpowiednia plansza przypominająca.

Zostały 4 dni do JPK. Przypominamy, że w pierwszym etapie JZK nie będzie brało udziału we wdrażaniu JPK. Nie oferujemy oprogramowania dla wielkich firm lub instytucji, zatem JPK nie dotyczy na razie naszych klientów. Warto jednak pamiętać, że co się odwlecze, to i tak nas dopadnie, według planów od stycznia 2017. Coś nam jednak mówi, że w miarę docierania tej informacji do ogółu drobnych przedsiębiorców, narastać będzie sprzeciw wobec tego pomysłu. Prosimy poczytać więcej o JPK


poniedziałek, 20 czerwca 2016

Nadchodzi nowy Rolnik. W ramach tego wszystkie funkcje rolnicze zostaną przeniesione do tej aplikacji. Odpowiedni komunikat informuje osoby korzystające z dotychczasowych rozwiązań, co należy zrobić.

Wycofujemy z podstawowej oferty kilka sporadycznie używanych modułów. Dotyczy to zbiorówki do przelewów oraz seryjnych przelewów papierowych. Niestety lub stety, z tych funkcji już prawie nikt nie korzysta, obciążają one natomiast podstawową aplikację.

Jeśli będzie zainteresowanie, przygotujemy aplikację zastępczą lub po prostu udostępnimy starszą wersję programu. Rozważamy nawet powrót marki Przelewy, w końcu do dziś posiadamy domenę przelewy.pl.

Wycofujemy z oferty także ultraniszowe moduły Wyroby węglowe oraz Opakowania niebezpieczne. Wprowadzenie tych modułów było jak się okazuje zbędne, zabierając cenny czas i obciążając aplikację.

Planujemy się natomast skupić na podstawowych funkcjonalnościach, z których korzystają tysiące użytkowników każdego dnia, w tym usługach i serwisach on-line.

Powoli wraca do oferty nasz legendarny Fakturzysta®. Tym razem skupimy się na tym, co najważniejsze, czyli na fakturowaniu, w tym seryjnym, masowym, elektronicznym etc. W związku z tym moduł Abonament zostanie zastąpiony nowymi funkcjonalnościami, dostępnymi tylko w dedykowanym Fakturzyście. Osoby korzystające z modułu Abonament w innych aplikacjach zobaczą komunikat zapraszający do zgłoszenia się po bezpłatną licencję uzupełniającą na Fakturzystę. Dzięki temu Druczek będzie mógł być inaczej pozycjonowany, a funkcje fakturowania seryjnego będą mogły być rozwinięte w innym produkcie.

Czeka nas nieco zamieszania, ale spokojny okres wakacyjny to najlepszy moment na takie zmiany. W szczyt jesienno-zimowy chcemy wejść już z uporządkowaną ofertą i jasnym podziałem funkcjonalności.

Zgodnie z zapowiedziami, czeka nas jeszcze niedługo rewolucja związana z JPK i przejście na pełnoroczne licencje dotyczące księgowani. Licencja na usługę i funkcjonalność rozliczeń księgowych będzie zawsze pełnoroczna i obowiązywać aż do rozliczenia rocznego za dany okres.


niedziela, 19 czerwca 2016

Upraszczamy system licencjonowania. Najważniejsze zmiany to uproszczenie licencji. Opcje dodatkowe, typu Kopia Elektroniczna JZK, licencjonowane i wyceniane będą osobno, podobnie jak umowy serwisowe (Abonament Serwisowy).

Skorygowano i uproszczono cennik licencji. Nie będzie pobierana dopłata za opcję pracy w sieci, nie będzie również wymagana specjalna opcja w licencji. Po prostu każda licencja wielostanowiskowa automatycznie będzie sieciowa, automatycznie współdziałać będzie także w opcją Chmura JZK.

Jak zwykle osoby, które posiadały licencję starego formatu, otrzymają w najbliższych dniach automatyczny i bezpłatny upgrade do nowego formatu. Osoby posiadające dotychczasowe licencje z opcją EJ otrzymają osobną licencję Kopia Elektroniczna JZK.


wtorek, 14 czerwca 2016

Zgłaszają się do nas osoby, które padły ofiarą nowego wirusa szyfrującego dyski.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Trzeba pamiętać o codziennym wykonywaniu kopii zapasowych i zapisywaniu ich w innej fizycznej lokalizacji.

Doskonałym pomysłem jest na to nasza nowa usługa Chmura JZK. To bezpieczne miejsce do przechowywania danych, zabezpieczonych prywatnym hasłem użytkownika.

W związku z sytuacją związaną z wirusami szyfrującymi, usługa Chmura JZK jest teraz dostępna bezpłatnie dla naszych klientów.

Szczegóły usługi


poniedziałek, 13 czerwca 2016

Działa już pobieranie danych z serwerów GUS - w oparciu o KRS, CEiDG i inne rejestry. Usługa jest dostępna dla każdego licencjonowanego użytkownika naszych aplikacji.

Zamiast wprowadzania pełnych danych kontrahenta, wystarczy wprowadzić sam numer NIP, a reszta danych zostanie pobrana z publicznego rejestru.

Funkcja dostępna jest w każdym miejscu programu, gdzie dostępne jest standardowe okienko dodawania danych kontrahenta.


niedziela, 12 czerwca 2016

Nowy serwer pobierania danych z GUS. Na dziś jeszcze w środowisku testowym, ale dostępne jest już pobieranie i importowanie najważniejszych danych przedsiębiorców z CEiDG, REGON i KRS. Spodziewamy się docelowego rozwiązania w najbliższych dniach.

Czas nieco zwolnić. W związku z chorobą głównego programisty w najbliższym czasie przewidujemy aktualizacje rzadsze, niż dotąd.


niedziela, 5 czerwca 2016

Porządki w dziale Zamówienia. Wracamy do pierwotnego układu, w którym Zamówienia, Pro-formy, Oferty i Zaliczki funkcjonowały jako odrębne moduły. Daje to większą przejrzystość, pozwala wprowadzić dodatkowe możliwości i porządkuje układ aplikacji.


środa, 1 czerwca 2016

Do 31 lipca trwa okres testowy usługi WarsztatOnline. Zachęcamy do wypróbowania tej nowej funkcjonalności, jest teraz dostępna dla wszystkich bez konieczności nabywania dodatkowej licencji. Będziemy wdzięczni za uwagi i sugestie.


poniedziałek, 30 maja 2016

W programie Warsztat udostępniono nową usługę WarsztatOnline. Wystarczy mieć aktywną licencję JZK Online, aby eksportować statusy zleceń do serwisu on-line. Potem wystarczy tylko podać indywidualny link klientowi, aby ten mógł w każdej chwili sprawdzić aktualny status zlecenia. Taki link można wysłać mailem lub przez SMS.

O ile posiadasz ważną licencję na program Warsztat, teraz pierwszą licencję na dodatek JZK Online możesz otrzymać zupełnie bezpłatnie, wystarczy kontakt z naszym BOK.


niedziela, 29 maja 2016

Nowości na stronie startowej. Strona startowa programów została wzbogacona o nowe elementy, powiązane z nowymi dostepnymi usługami. Warto sprawdzić szczegóły.

Uporządkowaliśmy informacje na stronach programów. Teraz zawartość poszczególnych wersji licencji prezentowana jest w formie przejrzystej tabelki, co pozwala dokonać szybkiego porównania i wyjaśnia ewentualne wątpliwości.

Dobra zmiana nadchodzi i warto się przygotować. Podobnie jak konkurencja, my także zaczynamy straszyć nadchodzącym JPK :) Odpowiednia informacja prezentowana jest już w modułach Książka i VAT, które w 2017 zostaną połączone.

Całkiem możliwe, że w związku z JPK, w 2017 roku nie będziemy obsługiwać ani ryczałtu ewidencjonowanego, ani KPiR w wersji bez VAT. Jeśli taka funkcjonalność zostanie, to tylko w szczątkowej formie poza głównym Druczkiem, być może jako nowa edycja Niezbędnika (w końcu mamy ciągle opłacone domeny, znaki towarowe etc).

Osoby na ryczałcie oraz bez VAT to często klienci, którzy nie są gotowi płacić za programy tyle, ile wynosi cennikowa oferta, zatem albo przygotujemy tańsze rozwiązanie, albo będziemy rezygnować z obsługi tej niszy.

Musimy się skoncentrować na obsłudze klientów, których jest większość i którzy płacą pełną cenę, to chyba fair. W najbliższym czasie każdy użytkownik programu zostanie poproszony o wypełnienie ankiety na temat funkcji, których używa i których potrzebuje.

Niszowe moduły Opakowania i Wyroby węglowe zostały przeniesione do wersji Ultimate, a docelowo rozważamy ich usunięcie z oferty. Jeśli znajdą się osoby, które obecnie korzystają z tych modułów w niższych wersjach, otrzymają oczywiście bezpłatny upgrade do wersji Ultimate.


sobota, 28 maja 2016

Korekty w licencjonowaniu. Usunięto z oferty opcję ERP. W przypadku licencji PRO wprowadzono ściślejszą weryfikację umownego limitu 5 tożsamości/kas/magazynów/użytkowników - w ofercie ten limit prezentowany jest już od roku.

W przypadku obecnych i przyszłych usług dodatkowych (Chmura JZK, Kopia Elektroniczna EJ, Abonament Serwisowy, JZK Online, Księgowalnia JPK i innych) wydawane będą od lipca odrębne licencje, co pozwoli na przykład na zakup ich w dowolnym momencie. Niektóre z tych usług będą ze swojej natury dostępne tylko dla całego roku kalendarzowego, niezależnie od ważności licencji na sam program. Programy zostały na to już przygotowane.


środa, 25 maja 2016

Zmieniono formułę przechowywania licencji. Teraz licencja zapisywana będzie tylko i wyłącznie w Rejestrze Windows.

Oddzielono informacje o programie od informacji o licencji, teraz w oknie O PROGRAMIE prezentowane są tylko informacje o wersji i pomocy technicznej, natomiast informacje o licencji prezentowane są w oknie MOJE LICENCJE. W oknie MOJE LICENCJE dostępne są też dodatkowe funkcje zarządzania licencjami, przygotowane do wprowadzenia nowych funkcjonalności.

Przygotowujemy nowe możliwości i usługi dodatkowe. W najbliższej aktualizacji udostępnione zostanie już usługa Chmura JZK, zachęcamy do testowania. W przygotowaniu usługa JZK Online oraz Księgowalnia JPK.


wtorek, 24 maja 2016

Przestało działać pobieranie danych z serwisu REGON. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu, prosimy o kilka dni cierpliwości.

Przypominamy, że w ramach dobrej zmiany wchodzi JPK. Czy ten obowiązek dotyczy Twojej firmy? Niestety, raczej tak.

Będzie się działo, zobacz mapę drogową. Wiele się jeszcze może zmienić, ale prezentujemy na razie już to, co wiemy.


piątek, 20 maja 2016

Po okresie małej przerwy wracamy do intensywnej pracy. Niedługo ukaże się spora aktualizacja, udostępniająca między innymi nową usługę prywatnej Chmury JZK. Usługa jest bezpłatna dla osób posiadających obecną usługę Kopia Elektroniczna EJ.

Przywrócony zostanie poprzedni układ instalacji programu, czyli podstawowy plik jzk.exe plus małe pliki uruchamiające.

Ostrzegamy w tym tygodniu przed Kasperskym, niektórym z naszych klientów usunął pliki, skróty i dane. Już wcześniej występowały problemy z tym programem. Prosimy zachować daleko idącą rezerwę w bezkrytycznym ufaniu programom wirusowym, ostrzegamy przed tym od lat.

Przypominamy, że według najnowszych teorii, od 1 stycznia 2017 roku absolutnie wszyscy podatnicy będą zobowiązani generować co miesiąc pełne pliki JPK. Oznacza to, że traci sens dotychczasowy układ aplikacji i musimy przygotować nowy. Dla osób, które nie korzystają z funkcjonalności księgowej, będzie udostępniony prostszy program do samodzielnego generowania, drukowania i wysyłania faktur, także w formacie JPK - jako Nowy Fakturzysta. Czeka nas teraz ogromnie dużo zmian i prosimy o cierpliwość.


poniedziałek, 9 maja 2016

Przygotowujemy nową usługę Kopii Elektronicznej JZK. Usługa będzie dawała możliwość korzystania z nowej Chmury JZK oraz przyszłych rozszerzeń JPK. Usługa będzie dostępna w najbliższym czasie, planowo w ciągu maja 2016 roku.

Zobacz nową usługę Chmura JZK

Nowa usługa Kopia Elektroniczna JZK opłacana będzie na pełne okresy roczne i będzie funkcjonować wraz z Chmurą JZK niezależnie od licencji na program, czyli można mieć program bez tej usługi i dokupić ją w dowolnym momencie. Sytuacja odwrotna też jest możliwa, jeśli chcemy zachować dostęp do Kopii Elektronicznej bez konieczności dalszego korzystania z programu - ale nabycie usługi jest dostępne tylko w momencie posiadania ważnej licencji na program.

Osoby posiadające aktualnie ważną licencję na dotychczasową Kopię Elektroniczną EJ otrzymają tę usługę bezpłatnie do końca roku 2016. Dotychczasowa Kopia Elektroniczna EJ zostanie wyłączona.

Nowa Kopia Elektroniczna JZK


sobota, 7 maja 2016

Programy (anty)wirusowy raczej obniżają bezpieczeństwo, obnaża raport Concordia University.

Naukowcy z Concordia University (Montreal, Kanada) sprawdzili 14 najpopularniejszych programów dedykowanych bezpieczeństwu komputerów.

Przeczytaj podsumowanie z Science Daily.

Ma to szczególne znaczenie dla osób, które myślą na przykład o przeniesieniu księgowości czy fakturowania do internetu.

Przestrzegamy przed korzystaniem z serwisów, polegających na przetwarzaniu danych w publicznie dostępnych bazach SQL - wyciek jednego hasła do usługi daje tam przecież całkowity i kompletny dostęp do wszystkich danych Państwa firmy! Przypominamy, że dla odmiany programy JZK przechowują dane lokalnie, w swoim własnym formacie, co daje najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.

Przeczytaj oryginalny raport Concordia University.


niedziela, 17 kwietnia 2016

Nowa aktualizacja podpisana jest podpisem cyfrowy serii Microsoft Code Signing.

W miarę pobierania plików przez użytkowników, filtr SmartScreen w Windows nauczy się tego podpisu i fałszywe alarmy powinny przestać się w końcu ukazywać. Ważne jest to, że już teraz plik jest na spokojnie identyfikowany jako podpisany przez Studio JZK programy komputerowe.

Zobaczymy, czy coś się zmieni. Uzyskanie tego podpisu było długotrwałe, kłopotliwe i bardzo kosztowne. Dodatkowo jesteśmy w trakcie procedury uzyskiwania certyfikatu klasy EV, co już w ogóle jest szaleństwem - ale konieczne w związku z wchodzącym wymogiem generowania plików JPK.


sobota, 9 kwietnia 2016

Kolejna zmiana w podpisywaniu naszych aplikacji. Żeby zmniejszyć ilość fałszywych alarmów, podpisujemy nasze programy dwoma certyfikatami - zarówno prywatnym krosscertyfikowanym przez Microsoft, jak i służbowym certyfikowanym przez Certum, dodatkowo z dwoma różnymi algorytmami. Oznacza to cztery podpisy cyfrowe dla każdego pliku. Kto bogatemu zabroni ;)

Zalecamy jednak przede wszystkim nie uleganie zbiorowej paranoi i nie poleganie na fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, czyli wyłącznie SmartScreen, co zresztą większość użytkowników robi dość szybko.


środa, 6 kwietnia 2016

Jeden z programów konkurencyjnych zgłasza, że w plikach naszych programów jest wirus albo trojan. Nie pierwszy raz, co jakiś czas mamy podobny problem.

W naszych programach nie ma żadnych wirusów. To raczej przykład nieuczciwej walki konkurencyjnej. Niestety, nie płacimy nic firmom produkującym programy antywirusowe i nie mamy takiego zamiaru.

Jeśli program (anty)wirusowy, za który płacicie Państwo spore pieniądze działa wadliwie, proszę reklamować to u jego producenta. Za chwilę program ten może uznać, że cały folder JZK to wirus i może będzie kasował Państwu ważne pliki danych, a w dobie kontroli opartej o JPK może to oznaczać upadek Państwa firmy. Proszę poważnie przemyśleć dobór programu (anty)wirusowego.

Po zakończeniu okresu przejściowego usunięto ostatecznie wsparcie dla programów Przelewy oraz kilku innych nieaktualnych ID. Nieliczne osoby, które posiadały jeszcze ważne licencje na ten program, otrzymały właśnie automatyczny upgrade do Druczka.

Zmieniono sposób aplikacji - zamiast aplikacji przelotowych, uruchamiających program JZK.EXE z odpowiednim parametrem, przygotowano pełnowartościowe programy DRUCZEK.EXE etc. Mamy nadzieję, że zmniejszy to ilość fałszywych alarmów programów (anty)wirusowych - ale niestety, nie mamy wpływu, co ich autorzy wymyślają i jak daleko pójdzie ich paranoja. Wybierając program (anty)wirusowy prosimy nie wierzyć reklamie i nie akceptować aplikacji, które robią takie numery.


poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Wszystkiego najlepszego z okazji dnia św. Izydora, patrona informatyków i programistów ;)

Rozwiązano problem z uruchamianiem aktualizatora, na razie prowizorycznie. Pobierany jest pełny instalator Pakietu JZK, a aplikacja nie jest uruchamiana automatycznie, co daje czas na zamknięcie programu.


sobota, 26 marca 2016

Udało się zmienić podpis cyfrowy, teraz podpisujemy się z algorytmem SHA-256 i absurdalne komunikaty filtru "Smart" Screen powinny przestać się z czasem pojawiać, a na razie zmieniły się magicznie na "nie rozpoznana aplikacja". Ponad 20 lat na rynku to jak widać mało.

W międzyczasie przechodzimy ścieżkę zdrowia z certyfikacją Microsoft, co wymagało zeskanowania rachunku za prąd i prawa jazdy szefa firmy... Cała procedura jeszcze potrwa. Zarabiają na tym oczywiście firmy sprzedające rozwiązania certyfikujące.

Następnym razem, gdy będą Państwo przedłużać licencję, prosimy mieć świadomość, że koszty zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny Państwa pracy są po naszej stronie naprawdę spore.


piątek, 25 marca 2016

Niestety, Microsoft zrobił nam wszystkim psikusa, nagle blokując akceptację podpisu cyfrowego opartego o SHA-1. Takim podpisem cyfrowym sygnujemy nasze aplikacje, wcześniej oczywiście kupiwszy ów podpis za spore pieniądze u zaufanego dostawcy. Ponieważ decyzja MS była arbitralna i niezapowiedziana, nie mieliśmy możliwości się przygotować.

W efekcie osoby pobierające oprogramowanie z naszej strony internetowej otrzymują absurdalną informację od filtru Smart Screen, że podpis cyfrowy jest uszkodzony lub nieważny, podczas gdy pobranie pliku i otwarcie jego właściwości ręcznie w Windows prezentuje z kolei komunikat, że podpis cyfrowy jest jak najbardziej prawidłowy i ważny. Lekka paranoja, prawda?

Sprawa dotyczy plików podpisywanych i publikowanych po 1 stycznia 2016. Więcej informacji po angielsku.

Tymczasem warto zajrzeć do Biblii "i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia". Kto nie ma podpisu cyfrowego, publikować nic nie może zatem. Idealna lektura na Wielki Piątek.

Pracujemy nad zdobyciem nowego podpisu cyfrowego opartego o SHA-256 - chociaż sądzimy, że SHA-666 byłby być może lepszym rozwiązaniem ;)


czwartek, 24 marca 2016

Rozwiązano problem z podglądem formularzy przelewu, generowanych na bazie plików PDF. Pozwala to już ostatecznie zrezygnować z metod alternatywnych, wykorzystujących metapliki EMF. Odświeżono kilka innych kwestii w ramach aktualizacji.

Podobno niektóre programy wirusowe znowu twierdzą, że w naszych plikach jest coś dziwnego, po czym kasują pliki użytkownika. Dzień jak co dzień, nie jesteśmy jedyni. Prosimy przeczytać odpowiedni artykuł w FAQ. W każdym wypadku zalecamy usunięcie aplikacji wirusowych, które kasują Państwa pliki. Jeśli są wątpliwości co do plików, zawsze warto sprawdzić w kilku źródłach, na przykład na VirusTotal, zanim wszczynamy alarm.

Jeśli mają Państwo chwilę czasu po świętach, zapraszamy na nasze stoisko na Targach Techniki Motoryzacyjnej TTM 2016 w Poznaniu, od czwartku 31 marca do niedzieli 3 kwietnia włącznie. Będzie można otrzymać bezpłatną płytkę z programem Warsztat X6!

Z kolei nasze Wiosenne Roadshow zaczynamy już 1 kwietnia w Rzeszowie, potem będziemy w Lublinie, Radomiu, Krakowie, a kończymy po weekendzie majowym w Białej Podlaskiej. Jeśli są Państwo w okolicy, warto zajść do lokalnego Multikina po bezpłatną płytkę z programem Druczek. Szczegółowy program.

Póki co, Wesołego Alleluja! I oczywiście, smacznego jajka, mokrego poniedziałku i zająca z długimi uszami.


środa, 23 marca 2016

Drobne poprawki w różnych miejscach aplikacji i naszego serwisu internetowego.

Ulepszono generowanie faktur RR, teraz oświadczenie rolnika ryczałtowego generowane jest automatycznie w momencie wyboru rodzaju dokumentu RR. Przygotowujemy się do uruchomienia programu Rolnik (i Skup).

Udostępniono w programie nową, efektywną czcionkę ekranową. Domyślnie ta opcja jest włączona, w końcu gwarantując prawidłowy i spójny wygląd programu w różnych systemach Windows, od Windows XP do Windows 10.


piątek, 18 marca 2016

Niedługo uruchomimy nową usługę, pozwalającą na wymianę danych pomiędzy stanowiskami nie połączonymi siecią LAN, co pozwoli na w miarę swobodną pracę międzyoddziałową (o ile oczywiście mamy dostęp do szybkiego łącza internetowego).

Odświeżono niektóre elementy oferty. Czasowo mogą nie będą widoczne niektóre sektory naszego serwisu internetowego, przygotowujemy nową odsłonę między innymi działu FAQ i POMOC. Dostępny będzie także nowy serwis składania zamówień internetowych.


czwartek, 10 marca 2016

Nowa formuła aktualizacji. Usługę aktualizacji przeniesiono w całości na nowy serwer, dzięki czemu uruchamianie programu będzie teraz dużo szybsze. Aktualizacja jest teraz proponowana na starcie programu, przy okazji weryfikacji licencji, czyli jeszcze przed wczytaniem danych z tożsamości.

Stary serwer będzie stopniowo wygaszany, przez najbliższe kilka miesięcy będzie jeszcze czynny po to, by użytkownicy starszych wersji zdążyli pobrać aktualizację. Spodziewamy się ostatecznego wyłączenia starej usługi aktualizacji najdalej do końca roku 2016, potem konieczne będzie ręczne pobieranie aktualizacji.

Przy okazji przyspieszono pracę w kilku innych miejscach programu.


wtorek, 16 lutego 2016

Aktualizacja techniczna. Odświeżono pliki instalacyjne. Wyłączono zawartość aktywną w tych plikach.

Zakończono kolejny etap transferu. Wszystkie ważne usługi działają prawidłowo. Osiągnięto czas weryfikacji prawidłowych licencji rzędu milisekund, bez obciążania zarówno serwerów, jak i łącza klienta.

Zachęcam do samodzielnego składania zamówień. Odświeżono oprogramowanie sklepu internetowego, umożliwia teraz szybkie zamówienie dowolnej wersji dowolnego programu w wybranej konfiguracji. Sklep działa płynnie także ze wznowieniami licencji, oferując bezpośrednią płatność on-line kartą płatniczą, przelewem internetowym albo z konta PayPal. Zachęcamy do korzystania z tej możliwości.


środa, 10 lutego 2016

W związku z trwającą propagacją zmian DNS, niektóre serwisy JZK mogą nie działać poprawnie w ciągu najbliższych kilku dni. Zmiany są przejściowe i niemożliwe do przewidzenia, zależą od działania serwisu DNS konkretnego dostawcy internetu. Za 2 dni wszystko powinno działać już poprawnie. W związku ze zmianą serwisu i operatora, mogą występować także chwilowe przerwy w działaniu sklepu internetowego. W razie problemów prosimy o kontakt telefoniczny z BOK.

Wycofujemy niektóre oferty promocyjne, zostaną zastąpione nowymi. Od 1 lipca spodziewamy się zmian w ofercie, będziemy o nich wcześniej informować. W skrócie, spodziewamy się nowej, atrakcyjnej oferty i zmniejszenia ilości dostępnych opcji.

Za kilka dni zostanie udostępniony nowy serwis aktualizacji. Pobieranie aktualizacji powinno być szybsze i prostsze, będzie także możliwość samodzielnego ustawienia niektórych opcji aktualizowania.


wtorek, 9 lutego 2016

Nowe wzorce deklaracji VAT. Dostępne VAT-7(16) i VAT-7K(10). Różnią się tradycyjnie tylko 1 polem. Z uwagi na to, że nowe wzorce deklaracji są mniejsze, można było wyłączyć już opcję alternatywnego drukowania deklaracji podatkowych.


niedziela, 7 lutego 2016

Poprawki techniczne. Wiele poprawek w różnych miejscach programów. Przyspieszono wystawianie faktur, szczególnie w przypadku ogromnych baz danych - program tracił niepotrzebnie sporo czasu na kilka w sumie nieistotnych czynności.

Zauważyliśmy, że wiele osób wystawia dokumenty w programach bardzo nonszalancko, nie korzystając na przykład z bazy towarów, nie wypełniając prawidłowo różnych pól etc. Nie byłoby problemu, gdyby te same osoby nie miały potem pretensji do nas, że program nie działa do końca prawidłowo. Dlatego będziemy wprowadzać łagodne podpowiadanie, jak należy prawidłowo postępować z programem.

Przygotowujemy nowe okienko fakturowania. Będze przydatne na przykład do wygodniejszeg wystawania szybkich faktur z ręki.


wtorek, 2 lutego 2016

Aktualizacja techniczna. Nieco poprawek w obsłudze modułu KP, przygotowujemy się do większej aktualizacji. W tej aktualizacji uwzględniono także korekty problemów zgłoszonych w ostatnich dniach. Wrócił w nowej formule moduł Archiwum Kasy, pozwala teraz na wygodne przeszukiwanie historii wpisów kasowych.


niedziela, 31 stycznia 2016

Licencje: Ciąg dalszy migracji serwerów. Ostatnie 18 lat spędziliśmy u jednego operatora i to było przynajmniej 15 lat za dużo. Przenosimy kolejne części serwisu na nową infrastrukturę, co dodatkowo pozwala na uporządkowanie wielu serwisów JZK.

Licencje: Powinno być już zauważalne przyspieszenie uruchamiania programów JZK. Weryfikacja licencji trwa zauważalnie krócej, przy dobrym łączu internetowym powinno potrwać około max 250 ms.

Weryfikacja licencji połączona będzie teraz także ze sprawdzeniem dostępności aktualizacji, co oznaczać będzie jedno połączenie internetowe zamiast kilku, a więc kolejne przyspieszenie.

Koniec udostępniania zawartości aktywnej. Zawartość aktywna na stronie startowej programu nie będzie już oferowana, co dodatkowo przyspieszy uruchamianie i pracę z programem, a nam zmniejszy obciążenie serwerów.


czwartek, 28 stycznia 2016

Kolejne funkcje nowego serwera licencji. Oprócz drobnych poprawek technicznych, uruchomiono serwer zamówień internetowych. Można teraz zamówić swoje wznowienie licencji bezpośrednio z programu. To szybkie, proste, wygodne i gwarantuje dobrą cenę. Program inteligentnie pilnuje terminu wznowienia i prezentuje ofertę adekwatną do obecnie posiadanej licencji.

Przypominamy o możliwości zamawiania wznowień licencji on-line. Docelowo będzie to możliwość zalecana. Zbyt wiele osób przyzwyczaiło się do dyskusji o pietruszkę, czyli rozmów o rabacie rzędu 10 zł. Chcemy obniżyć ogólny poziom cen, wymaga to obniżenia poziomu kosztów, w tym także kosztów osobowych.

Trwa weryfikacja statusów licencji. Zbyt wiele osób mieliśmy, które deklarowały nie korzystanie z programu, podczas było inaczej. Teraz program sprawdza ten status i wymaga usunięcia tego statusu, aby uzyskać dostęp do wszystkich usług. W końcu nie można deklarować, że się programu nie używa, skoro się go używa, prawda? :)


niedziela, 24 stycznia 2016

Nowy serwer aktywacji już działa poprawnie. Dostępne jest pobieranie i aktywowanie licencji on-line. Udostępniono zawartość aktywną w nowej opcji Pomoc - Moje licencje. Można teraz sprawdzić wszystkie swoje licencje. Serwer działa w trybie beta, wszelkie uwagi prosimy od razu zgłaszać do BOK.

Można także logować się ręcznie i pobierać klucze licencji. Adres e-mail ani inne dane nie są przechowywane w żaden sposób na serwerze, więc do pełnej aktywacji trzeba znać adres e-mail powiązany z licencją oraz PIN, obie te informacje dostępne są na każdym Certyfikacie Licencji wydanym w ostatnich kliku latach. Jednocześnie serwis licencji oddzielony jest od pozostałych serwisów JZK.


piątek, 22 stycznia 2016

Wprowadzono nowe składki ZUS na rok 2016. Jeśli ktoś wprowadzał składki za rok 2016 już wcześniej, należy je usunąć i zaimportować powtórnie, tak aby były aktualne.

Wprowadzono możliwość automatycznego pobierania kodów aktywacyjnych do programu. Przeniesiono serwer aktywacji do nowego operatora, teraz licencje pobierane są z nowego serwisu JZK24. Wystarczy podać e-mail powiązany z licencją oraz swój prywatny PIN. Opcja nie jest dostępna dla licencji nie powiązanych z adresem e-mail. Załadowanie wszystkich licencji trochę potrwa, prosimy zatem o cierpliwość, jeśli Państwa licencja nie jest pobierana.

Dostępne jest teraz nowe okno Moje Licencje, łączące lokalne licencje wprowdzone w programie i system on-line JZK24. Naszym celem jest, aby natychmiast po wprowadzeniu wznowienia przez pracownika BOK (na przykład wskutek zapłaty) licencja była widoczna w programie, bez potrzeby odświeżania czegokolwiek.


środa, 20 stycznia 2016

Kontynuujemy czynności związane ze zmianą operatora, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Trwają prace związane z rozpięciem usługi i przenosinami zawartości serwera o innych operatorów. Przez najbliższe kilka dni mogą występować czasowe przerwy w działaniu niektórych usług, ale programy powinny działać bez przeszkód. Prosimy o zgłaszanie wszelkich zauważonych problemów technicznych na adres napisz@jzk.pl albo telefonicznie do Biura Obsługi Klienta. Nowa struktura serwisu internetowego i usług według planów będzie dostępna od 25 stycznia.


niedziela, 17 stycznia 2016

Wiele mniejszych i większych korekt w tej aktualizacji. Wprowadzono nowy system obliczania odsetek za zwłokę, tak podatkowych, jak i cywilnych, z czego niestety wynika postępujące skomplikowanie różnych funkcji programu. Osłownikowano kolejne pole w danych faktury (opis zdarzenia podatkowego). Zaktualizowano mechanizm zasysania danych do modułów Książka, VAT i Ryczałt tak, aby obejmował także dane zarchiwizowane, to ukłon w stronę tych osób, które z jakiegoś powodu uważają, że księgowanie danych ze stycznia i lutego najlepiej zrobić w grudniu albo później.

Zaktualizowano wzorzec Certyfikatu Licencji, wydawanego naszym klientom, teraz zawiera dokładne wyszczególnienie wykupionych usług, tak aby była pełna jasność, czego można oczekiwać. Kupując najtańszą licencję (z wymuszonym rabatem pod groźbą odejścia) i bez wykupionej asysty technicznej nie można oczekiwać takiego poziomu wsparcia, jaki otrzymują osoby płacące cennikową cenę wraz z usługami dodatkowymi. Tak po prostu.

Kiedy wymagamy wykupienia usługi pomocy technicznej? Świadczenie usług wsparcia i pomocy to są konkretne koszty, rozumiemy, że nie każdy umie samodzielnie znaleźć skopiować plik na dysku, ale to nie powód, żeby mieć z tego tytułu pretensje do nas i blokować linie telefoniczne innym klientom na przykład. Minimum znajomości sprzętu, na którym się pracuje, obowiązuje każdego z nas. Jesli ktoś potrzebuje wsparcia w takim zakresie, konieczne jest wykupienie usługi dodatkowego wsparcia technicznego i będzie to egzekwowane.

Testowo udostępniono moduł Podsumowanie zamówień. Każdy moduł ma swoją specyfikę, ale dzięki modułowości programów JZK mają one części wspólne, które posłużyły do stworzenia modułu agregującego. Oczekujemy na wstępne opinie, które pozwolą nam zdecydować, czy kontynuować z takim rodzajem podsumować i wprowadzać je w innych miejscach programu. W końcu strona startowa nadal czeka na wielkie zmiany :) Moduł dostępny jest w wersji PRO.

PDF: Rozwiązano problem z generowaniem plików PDF ze świeżej instalacji. Wcześniej program był zależny od specyficznej wersji pliku dynapdf, innej niż dołączana z nową aktualizacją. Rozwiązano problem, teraz dowolna pasująca wersja pliku dynapdf 3.X będzie działać poprawnie.


czwartek, 14 stycznia 2016

Ulepszono księgowanie, rozliczenie roczne i wiele innych kwestii. Wprowadzono wiele drobnych korekt w różnych miejscach programu.


niedziela, 10 stycznia 2016

Książka: Nowy układ modułu z przejrzystym wykresem i nowymi funkcjami. Zasysanie teraz dostępne jest hurtowo, w tle i ze z góry ustawionymi opcjami. Opcje zasysania dostępne są teraz globalnie w ustawieniach programu. Dostępne jest teraz szybkie zasysanie i przeliczanie całego roku. Przygotujemy dalsze funkcje integrujące pozostałe moduły podatkowe.


sobota, 9 stycznia 2016

Podatki: Udostępniono nowe rozliczenia roczne. Udostępniono rozliczenia PIT-4R, PIT-8AB, PIT-11 za rok 2015. Udostępniono także PIT-36, PIT-36L i PIT-B w module Książka - w ramach wpisu rocznego (ostatnia pozycja tabeli miesięcy danego roku). Udostępniono także rozliczenia roczne PIT-28 i PIT-28A w module Ryczałt.


wtorek, 5 stycznia 2016

Nowy moduł Kontrahenci. Udało się skompaktować dane kontrahenta na dwóch zakładkach, a w większości przypadków wystarczy korzystać z zakładki podstawowej. Usunięto kilka pól, które praktycznie nigdy nie były używane.

Przyspieszono pracę programu w wielu aspektach. Zauważyliśmy, że w niektórych przypadkach dużych baz danych długo trwało sortowanie bazy faktur. Wprowadziliśmy rozwiązania przyspieszające, a dodatkowo program pokazuje, co robi w danym momencie - bo niektórzy użytkownicy myśleli, że się zawiesił, resetowali go, co finalnie wcale przecież nie przyspieszało pracy ;) Poprawiono wyświetlanie bazy znalezionych kodów pocztowych.

Zaktualizowano stawki i wskaźniki. Wprowadzono możliwość automatycznych wpłat KP PCC SD na dodatkowo utworzone indywidualne konta urzędów skarbowych. Wbrew wcześniejszym obietnicom, na razie nie zostały zmienione stawki i wskaźniki podatkowe, w tym na przykład wysokość kwoty wolnej od podatku. Zmiany mogą się jeszcze zdarzyć w przyszłości, zachęcamy zatem do regularnego pobierania aktualizacji.


poniedziałek, 4 stycznia 2016

Nowy moduł Waluty. Kursy EBC nie będą już obsługiwane, nasi użytkownicy z nich nie korzystali. Awaryjnie zawsze można podać nietypowy kurs waluty ręcznie. Zamiast tego oferujemy lepszą integrację z serwisem NBP za pomocą wewnętrznych narzędzi po stronie naszego serwera. Pobieranie walut będzie szybsze, bo kursy archiwalne przechowywane są lokalnie w serwisie www.jakzawszekapitalne.pl, co przyspieszy pobieranie kursów.


niedziela, 3 stycznia 2016

Nowości w wersji X6. Nowy interfejs wersji X6 przypomina trochę wcześniejsze wersje programu, oferując automatycznie odświeżaną listę zakładek. Uproszczono interfejs w różnych miejscach programu, na przykład usunięto odrębne zakładki modułu KOMIS, przywracając moduł MARŻA jako osobny dział w menu Faktury.

ISP włączono do modułu Abonament. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, usunięto obsługę naliczeń i sald ISP, płatności masowych oraz inne moduły powiązanie z rozliczeniami ISP. Jeśli ktoś chciałby mimo wszystko pozostać przy starej funkcjonalności programu ISP, konieczne jest użycie jednej ze starszych wersji programu. Użytkownicy nie lubili, nie rozumieli i nie stosowali prawidłowo systemu płynnych saldo, oczekują raczej rozliczeń pod konkretne faktury i używając standardowego modułu Kasa, co było przyczyną wielu problemów technicznych, obsługowych i marketingowych. Nie będziemy w najbliższym czasie oferować księgowania masowego. Podobna przemiana czeka program Lokator, który będzie lepiej zintegrowany ze standardowymi rozwiązaniami JZK.

Witamy nowy moduł Abonament. Obsługa dotychczasowych umów ISP dostępna jest teraz w ramach modułu Abonament, z możliwością fakturowania grupowego obu rodzajów umów. Fakturowanie generuje standardową fakturę, do której można zaksięgować ręcznie płatność, wystawiać KP i tak dalej, korzystając ze standardowych, sprawdzonych przez lata rozwiązań JZK. Nowy moduł Abonament dostępny jest teraz dla wszystkich posiadaczy wersji PRO, nie wymaga posiadania licencji Ultimate.


sobota, 2 stycznia 2016

W roku 2016 blog programistów będzie ograniczony tylko do podstawowych informacji. Traciliśmy dużo czasu na dokumentowanie nawet drobnych zmian, uwierzywszy w żądania kilku użytkowników programu, że to przecież takie ważne. A przecież to nieprawda, zbyt często okazywało się, że tego i tak nikt nie czytał :) Zamiast tego wskazywać będziemy zatem tylko istotne zmiany w miesięcznych aktualizacjach. Pozwoli to przeznaczyć więcej energii na rozwijanie dokumentacji programu i strony typu FAQ, które są dużo bardziej istotne dla użytkowników. Zmieni się również strona startowa programów, blog nie będzie już prezentowany.